Již před více než 3 roky se fermentace stala naším koníčkem. Původně jsme přišli s ní do kontaktu kvůli špatné střevní flóře a alergiím a nelitovali jsme toho. Od té doby jsme jíme kvašené potraviny mnohem pravidelněji – v podstatě každý den…
Kvašené potraviny a nápoje jsou pevně integrovány do našeho jídelníčku a naše střevní mikroflóra je na tom lépe, než kdykoliv předtím.
Vzrušující věc je, že fermentace je tak rozsáhlé pole, které se ani po letech nevyčerpá a vždy nám umožňuje získávat nové poznatky a samozřejmě chutě.
To, že fermenty přispívají ke zdravé střevní flóře, lepšímu trávení, odolnější imunitě, zářivější pokožce atd. je nyní již dobře známo. Ale kromě toho existuje mnoho dalších důvodů, kvůli kterým je radno s kvašením začít.
Fermentace je velmi udržitelný způsob, jak konzervovat potraviny. Kdo by to neznal? Koupíte si nějaké jídlo, zaparkujete ho na chvíli v chladničce a za pár dní zjistíte, že se začíná kazit.
Místo toho, aby člověk musel potraviny okamžitě spotřebovat, stačí dát zeleninu do slaného nálevu. Mimochodem, to byl důvod, proč byla fermentace tak důležitá. Dříve nebyly žádné ledničky a potraviny se rychle kazily. Aby je bylo možné uchovat na delší dobu, lidé používali fermentování.
Každý, kdo vlastní zahradu nebo pěstuje zeleninu, ví, o čem mluvíme.
Fermentace, nejenom že nahrazuje chladničku, ale také nás částečně osvobozuje od vaření. Bakterie a enzymy, přítomné ve fermentech, činí mnoho potravin snadněji stravitelnými, to šetří náš čas u sporáku. Kromě toho vytváříme mnohem méně odpadu.
Například ti z vás, kteří si připravujete vlastní kvašené zelí, šetříte životní prostředí od spousty nesmyslných plastů a emisí. Právě dnes v době, kdy řešíme jak bude naše planeta vypadat za 20 let, je nakládání více než aktuální. Je to nejlepší způsob, jak můžeš i ty u sebe doma udělat opravdový krok k ochraně životního prostředí. Je to více než suchá teorie. Je to efektivní praxe.
Ti, kteří kvasí, šetří nejen naše životní prostředí, ale i svou vlastní peněženku. Místo toho, abyste museli každý týden kupovat několik jogurtů, můžete si je snadno udělat sami. Mimochodem, totéž platí pro následující potraviny: sýr, kombucha, tvaroh, máslo, kefír, zelí, nakládané okurky a tak dále…
Myslíme, že je to jeden z nejdůležitějších důvodů.
Mnoho lidí si spojuje vaření s alobalem a mikrovlnkou. Pokud tedy vůbec sami vaří. Fermentace a vědomý způsob zacházení s potravinami vytváří povědomí o tom, jak s nimi jednat a vnímat tak intenzivněji koloběh přírody.
Jak mám správně naložit zelí? Kdy jsou zralé ředkvičky, rebarbora a červená řepa? Které potraviny jsou regionálně dostupné? Jak mám hníst těsto na kváskový chléb? Mohu jíst ten či onen plod i se slupkou?
Odpovědi na tyto otázky byly dříve nazývány obecným věděním, ale dnes jsou tyto vědomosti bohužel stále více zapomínány. Fermentace nám pomáhá vrátit se k prapůvodu jídla, jeho vlastnostem a jedinečnosti, stejně jako k jeho správné přípravě.
Můžeš s námi absolvovat fermentační workshop
Stáhni si naše 3 eBooky a živý workshop přímo z naší kuchyně – zde