Bršlice kozí noha

Bršlice kozí noha

Milí přátelé. V tomto článku bychom vám chtěli představit bylinku, která je snad pro všechny zahrádkáře naprostou pohromou. Jedná se o bršlici. Pohromou je pro to, že se rozmnožuje oddenky a v momentě, kdy se jí pořádkumilovný pěstitel snaží vypudit ze záhonu, se neúnavně rozmnožuje a roste z každého kousku kořínku roztroušeného v půdě. KATASTROFA, ale jen pro zahrádkáře! Naštěstí se doba mění a lidé začínají nahlížet na divoké byliny jako na malé nenápadné poklady. Chcete-li i vy vědět co to vám roste pod nohama, přijďte do naší Velké celoroční bylinkové školy více zde >>>

Přitom si takto horlivý zahradník neuvědomuje jakého přítele vykazuje za hranice svého záhonu. Pokud ji opravdu na záhonu nesneseš, tak je pomoc velmi snadná. Tam, kde bršlici nechceš tak ji prostě sněz. Její chuť se hodně podobá nati petržele nebo celeru, je jen trochu více “ořechová”, ale není zdaleka tak náročná na péči jako petržel. Ani slimáci ji nežerou. Roste prostě všude a nepotřebuje tě k tomu. To je mimochodem také  jedna z vlastností, která do tebe společně s ní vchází.

  1. samostatnost
  2. houževnatost i v nepříznivých podmínkách
  3. komunitní myšlení, vytváření společenství

 

Už ve starém Římě si bršlice vážili jako hodnotné zeleniny

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak už její jméno napovídá, že tu jde o nohy. Kozí nohu mají většinou lidé, kteří se jedné noci probudí s nevýslovnou bolestí v prstech u nohou. Nejčastěji je to palec a ten je pak krásně tmavě modrý jako kopýtko mladé kozy. Tak většinou přichází dna. Bršlici odedávna používali naše babky jako hlavní bylinu při postižení dnou.

Při dně dochází k extrémnímu nahromadění kyseliny močové v krvi a následné bolesti kloubů jsou typickými symptomy této nemoci. Krystaly kyseliny močové se hromadí nejen v kloubech, ale také ve sliznicích, vazech, v kůži a v ušních chrupavkách. Postiženy jsou také ledviny, pokud je nemoc neléčena může dojít až ke vzniku ledvinových kamenů.

Jak to tedy ta bylina dělá, že nás chrání před výše zmíněnými potížemi?

giersch1Bršlice obsahuje 2 x více vitamínu C než kadeřávek
dále velké množství provitamínu A a bílkovin (vhodný zdroj pro vegany)
výjímečně vysoký obsah minerálů a stopových prvků jako: železo, mangan, měď, titan a bór
Dále éterické oleje a kumariny, které podporují tvorbu antikoagulantů, látek snižujících srážlivost krve – dobrá prevence embolií.

Ve spisech Hildegardy z Bingenu je bršlice popisována jako vzácná klášterní bylina, kde byla cíleně kultivována. Tato mystička německého středověku popisuje její účinky takto:

podpora trávení, rozpouští kyselinu močovou (důležité při dně), projímavá, antirevmatická, odvodňuje a působí protizánětlivě.

Kde a jak ji můžeme sbírat

Vzhledem k jejímu sklonu vyskytovat se ve velkých skupinách je bršlice snadno k nalezení a sklizeň tudíž netrvá příliš dlouho. Během vaření, podobně jako špenát, hodně slehne, takže při sběru nešetři. Bršlice není příliš vybíravá, roste opravdu téměř všude. Všeobecně ale platí: nesbírejte v okolí silnic a v parcích, kde konají psi své potřeby.

Bylinu můžeš připravovat na mnoho způsobů

Můžeš ji podusit jako špenát. Její chuť se změní, ale bohužel všechny vitamíny a další látky citlivé na teplotu vyšší než 40°C se znehodnotí.

U nás doma se ji snažíme konzumovat v čerstvé formě. Můžeš ji nakrájet do salátů, vmíchat s ostatními bylinkami do másla, je vhodná do studených letních polévek (gaspacho) a samozřejmě nemůže chybět v žádném opravdovém zeleném smoothie.

Na zimní období ji můžeš naložit podobně jako kyselé zelí. Takto fermentovaná získá ještě další kvality.

Takže milý příteli, neváhej a vydej se na pouť do zeleně! Čekají tam na tebe poklady, které ti žádný z obchodních domů nemůže nabídnout. A ještě jednu výhodu nakonec: nikdo tam na mezi nebude po tobě chtít zaplatit!

Přijď i Ty k nám do Bylinkové školy, kde Ti prozradíme mnoho nového nejen o divokých bylinkách.

Více informací zde >>> 

Tvoji Štěpán a Melanie

Komentáře