Jarní Divoká Bylinková výzva

Divoký stravovací program ZDARMA  22.- 24. března 

7 nejčastějších začátečnických chyb v přípravě zeleného smoothie

Zelené smoothie si pomalu, ale jistě získává své místo na slunci i u nás v ČR. Tento trend vitálního stravování, pocházející z USA (Victoria Boutenko), objevuje stále více a více lidí v západní Evropě. Jedno je jisté, síla divokých bylin v podobě mixovaného nápoje tě může velmi rychle uvést na cestu k vitalitě a lepší kvalitě života.

detox-smoothie5

Ačkoliv je příprava zeleného smoothie docela jednoduchá, skýtá některá úskalí a při jeho mixování je možné udělat mnoho chyb, které nováčky zaručeně odradí. Následky nesprávné přípravy nejsou nikterak životu nebezpečné, ale mohou zavřít cestu k plnému využití potenciálu, který zelené smoothie skýtá.

1. Do smoothie nepatří kořenová zelenina

Vše, co roste pod zemí (celer, mrkev, brambory, pastyňák, červená řepa atd.) nepatří do zeleného smoothie. Kořenová zelenina obsahuje škrob (cukry s dlouhým řetězcem), který potřebuje více času ke strávení. Když jíme škrob společně s ovocem, může docházet k nadýmání.

2. Pije se pomalými doušky s jemným kousáním

Zelené smoothie je kompletní a plnohodnotné jídlo. První část trávícího procesu začíná již v ústech kousáním a nasliněním (enzym amyláza). To zaručuje lepší příjem vitálních látek do našeho těla. První 2 – 3 hlty jsou velmi důležité a měly by být 10 – 20 x v ústech pokousány. Zelené smoothie se tedy rozhodně nepije stejně jako voda nebo pivo.

3. Zpočátku stačí 1 – 2 sklenice denně

Je nám jasné, že jsi motivovaný/á na maximum a chceš ze zeleného smoothie dostat rychle opravdu vše. Zde je potřeba říci, že hodně nemusí vždy hodně pomoci. Pokud se dávka na začátku přežene, může tvé tělo reagovat podrážděně a dostaví se nepříjemný pocit a nepříjemné detoxikační příznaky. Raději začni  s 1 – 2 sklenicemi denně a 1 – 2 týdny pečlivě pozoruj reakce svého těla. Když bude vše snášet dobře, můžeš dávku zvyšovat.

4. Zelené smoothie neužívej hned po hlavním jídle

Zelené smoothie je velmi snadno stravitelné a mělo by být užíváno samo o sobě. Pokud své smoothie piješ po “vepřu-knedlu-zelu”, začne ovoce ve tvém střevě kvasit. Následkem bude nadýmání a další trávicí potíže.

5. Zelené smoothie nepatří do PET a hliníkových lahví

Plastové lahve (také BPA-Free) a hliníkové termosky je snadnější převážet, ale když necháme smoothie v takové nádobě déle než 1 den, rozhodně se změní jeho chuť. Dále se z PET lahví uvolňují mikročástice, které nepůsobí na naše zdraví dobře (xenohormony). Zvláště, když lahev vymýváme horkou vodou. Pokud hledáš nějakou vhodnou alternativu k plastu, tak se zkus podívat zde.

6. Nejvhodnější jsou divoké byliny a kadeřávek

Základem úspěchu zeleného smoothie je chlorofyl – zelené rostlinné barvivo. Salát, čínské zelí a další podobná zelenina neobsahují dostatečné množství chlorofylu. Zelené barvivo rostlin je velmi podobné našemu hemoglobinu a je látkou s nejvyšším ozdravným účinkem na náš organismus. Pokud jsi ještě neobjevil/a svět divokých bylin (kopřiva, bršlice, jitrocel, ptačinec), sáhni po kadeřávku. Z kulturní zeleniny je to nejlepší varianta pro zelené smoothie.

Pozor na vzrostlý špenát
Špenát je do zelených smoothie velmi vhodnýjen dokud je mladý. Vzrostlé rostliny špenátu obsahují velké množství kyseliny šťavelové, která při pravidelném užívání může vést k poškození ledvin.

7. Tyčový mixér na řádné rozmixování nestačí

Tyčové mixéry jsou velmi oblíbené a hodí se skvěle k přípravě polévek, ale ne k mixování zeleného smoothie. Příprava trvá velmi dlouho. Důvodem je nedostačující výkon, nože, které se nehodí k mixování vláknité zeleniny a platový kryt zamezující dostatečnému promixování obsahu. Smoothie proto zůstává plné vláken a chuťový zážitek není uspokojující. Pro začátek použij raději stolní mixér, nejlépe pak mixér s vysokým výkonem.

O síle zelených nápojů jsme skálopevně přesvědčeni. Vyhni se proto i ty těm nejčastějším chybám a vezmi vše hned od začátku za správný konec!

Inspiraci, která ti pomůže se zapojením divokých bylin do tvé kuchyně můžeš načerpat zde:

>>> Divoká a lesní kuchařka <<<

Komentáře