Dej únavě sbohem! S kopřivou to zvládneš

Německý bylinář a šaman Wolf Dieter Storl o kopřivě prohlásil: „Kdyby kopřiva nežahala, tak by ji lidstvo již dávno vyhubilo, tolik dobrého v sobě skrývá…“ Kopřiva je základ! Kopřiva u nás doma nechybí v žádném smoothie. Je to naše věrná průvodkyně, která nás stále udržuje v pozornosti. Jakmile se jí člověk neobezřetně dotkne, okamžitě se přihlásí.

Pro snídani na louku

Když jsem se zhruba před 5 lety účastnil kurzu léčebných metod Dr. Klinghardta, byla součástí semináře obsáhlá přednáška o bylinách a jejich účincích na organismus. Představeny byly všemožné tinktury a další přípravky k podpoře detoxikace. V duchu jsem si připadal jako na školení pro lékárníky. (Kéž by lékárníkům byly představovány takové produkty.)

Při sběru je lepší použít nůžky
Při sběru je lepší použít nůžky

Druhého dne jsme ještě před začátkem přednášek a cvičení vyrazili do okolních luk. Lektorka s sebou nesla malý košík a nůžky. Zastavili jsme se u malého jezírka, kde rostly asi 15 cm vysoké kopřivy. Silja, tak se lektorka jmenovala, je ostříhala, natrhala další zelené cosi a nahlásila odchod zpět na snídani. A pak mi to došlo… Právě se vracíme z lékárny, z té největší na světě, kde je vše k dispozici, kde neexistuje nedostatek a kde nemusíme nic platit.

Mixováním do maxima

Samozřejmě, že tinktury mají trochu jinou kvalitu a jsou v nich obsaženy i jiné části bylin než jen jejich zelené výhony. Rád s tinturami pracuji hlavně kvůli jejich síle a rychlosti účinku, který si trpící přeje. Myslím ale, že je nezbytné vyrazit sám do přírody, začít sbírat a užívat byliny tak, jak nám je příroda nabízí. Mixování je zatím smysluplná móda, která z bylin dostane maximum. Dr. Joachim Mutter, německý lékař a specialista na civilizační choroby, doporučuje byliny mixovat a tím nahradit naše nedokonalé žvýkání a rozmělňování stravy. Jde tu o co největší uvolnění vitálních látek v bylinách.

Kopřiva je základní bylinou

Kopřiva u nás doma nechybí v žádném smoothie. Je to naše věrná průvodkyně, která nás stále udržuje v pozornosti. Jakmile se jí člověk neobezřetně dotkne, okamžitě se přihlásí. Mám rád toto filozofování o nenutričních kvalitách bylin a tato podpora pozornosti je pro mě nejmarkantnější.

Další kvalitou je propojování. Kořenový systém kopřivy může zabírat i několik m2. Často se jedná jen o jednu jedinou rostlinu s mnoha “dětmi”. Myslím, že i to je vlastnost, kterou v dnešní době potřebujeme. Musíme se spojit.

Kopřiva je také bylinou, která ačkoliv často roste na skládkách, tranformuje škodliviny obsažené v půdě a sama zůstává čistá. I to je kvalita, kterou si dobře dokáži představit i u nás lidí. Nebrat si věci osobně.

Biochemické složení kopřivy

Bylina je neobyčejně bohatá na organicky vázané minerály. To znamená, že je naše tělo může optimálně využít a to bez složitých metabolických procesů, které jsou často blokovány, např. intoxikací těžkými kovy.

 • draslík

Kopřivy zvládnou i jemné mrazíky
Kopřivy zvládnou i jemné mrazíky
 • fosfor
 • křemík
 • hořčík
 • a velmi mnoho vápníku a železa
 • viatminu C má kopřiva 3 x více než kadeřávek nebo brokolice
 • dále samozřejmě chlorofyl, vitamin A a E vitaminy rodiny B
  bílkoviny, rostlinné hormony a enzymy
 • Malé srovnání kopřivy a bílého zelí (zelí je považováno za největšího dodavatele vitálních látek z kulturní zeleniny).

  Obsah živin ve 100 g

  Bílé zelíKopřiva
  bílkoviny 0,2 gbílkoviny 5,9 g
  železo 0,5 mgželezo 7,8 mg
  hořčík 23 mghořčík 71 mg
  vápník 46 mgvápník 630 mg

  Obecné léčivé účinky kopřivy

  – podporuje tvorbu krve (železo je v kopřivě zvláště dobře vstřebatelné)
  – působí zásadotvorně (překyselení organismu může způsobovat rozsáhlé zdravotní potíže)
  – podporuje správné fungování močových cest
  – čistí krev od kyseliny močové
  – má podpůrný účinek při rakovině
  – snižuje obsah krevního cukru
  – působí protizánětlivě

  Léčivé účinky praktikované v antroposofické medicíně

  Léčivé účinky na pleť a kůži

  • pomáhá při popáleninách, alergiích a svědění

  Léčivé účinky na ledviny a močové cesty

  • působí detoxikačně a reguluje metabolismus orgánů
   (překyselení a dna)

  Léčivé účinky na svaly a klouby

  • při revmatitidě

  Chudokrevnost

  • podporuje absorbci železa (vhodná bylina v těhotenství)

  Stavy chronické únavy

  • aktivuje metabolismus hlavně po prodělaných infekcích, pomáhá během a po těhotenství a při “jarní únavě”
  file0001035505784

  Jako léčivá rostlina je cíleně užívána již od středověku (Hildegarda z Bingenu, Paracelsus). Její síla však byla lidem známa mnohem dříve.  Tibeťané například považují kopřivu za svou posvátnou bytost, a to je velmi starodávná kultura.

  Kopřiva naší rodinu provází po celý rok a my budeme referovat o dalších využitích! Pokud ještě neodebíráš naše novinky, přihlaš se k jejich odběru.

  Nebo s námi můžeš prožít Jarní bylinkovou výzvu, na kterou se můžeš přihlásit zde.

  Komentáře