Dej únavě sbohem! S kopřivou to zvládneš.

Když jsem se zhruba před 5 lety účastnil kurzu léčebných metod Dr. Klinghardta, byla součástí semináře obsáhlá přednáška o bylinách a jejich účincích na organizmus. Představeny byly všemožné tinktury a další přípravky k podpoře detoxikace. V duchu jsem si připadal jako na školení pro lékárníky.

Při sběru je lepší použít nůžky

Při sběru je lepší použít nůžky

Druhého dne jsme ještě před začátkem přednášek a cvičení vyrazili do okolních luk. Lektorka s sebou nesla malý košík a nůžky. Zastavili jsme se u malého jezírka, kde rostli asi 15 cm vysoké kopřivy. Silja, tak se lektorka jmenovala, ostříhala kopřivy, natrhala další zelené cosi a nahlásila odchod zpět na snídani. A pak mi to došlo…..právě se vracíme z lékárny, z té největší na světě, kde je vše k dispozici, kde neexistuje nedostatek a kde nemusíte nic platit.

Samozřejmě, že tinktury mají trochu jinou kvalitu a jsou v nich obsaženy i jiné části bylin než jen jejich zelené výhony. Rád s tinturami pracuji hlavně kvůli jejich síle a rychlosti účinku, který si trpící přeje. Myslím ale, že je nezbytné vyrazit sám do přírody a začít trhat a užívat byliny tak jak nám je příroda nabízí. Mixování je zatím smysluplná móda, která z bylin dostane maximum. Dr. Joachim Mutter, německý lékař a specialista na civilitační choroby, doporučuje byliny mixovat a tím tak nahradit naše nedokonalé žvýkání a rozmělňování stravy. Jde tu o co největší uvolnění vitálních látek v bylinách. Uvidíme co přinese budoucnost…

Wolf Dieter Storl, německý bylinář a šaman, o kořivě prohlásil: “….kdyby kopřiva nežahala, tak by ji lidstvo již dávno vyhubilo, tolik dobrého v sobě skrývá….”

Kopřiva je základ! Kopřiva u nás doma nechybí v žádném smoothie. Je to naše věrná průvodkyně, která nás stále udržuje v pozornosti. Jakmile se jí člověk neobezřetně dotkne okamžitě se přihlásí. Mám rád toto filozofování o nenutričních kvalitách bylin a tato podpora pozornosti je pro mě nejmarkantnější.

Další kvalitou je propojování. Kořenový systém kopřivy může zabírat i několik m2. Často se jedná jen o jednu jedinou rostlinu s mnoha “dětmi”. Myslím, že i to je vlastnost, kterou v dnešní době potřebujeme. Musíme se spojit.

Doba “rozděl a panuj” tak bude pařit minulosti!

Kopřiva je také bylinou, která, ačkoliv často roste na skládkách, tranformuje škodliviny obsažené v půdě a sama zůstává čistá. I to je kvalita, kterou si dobře dokáži představit i u nás lidí. Nebrat si věci osobně.

Nyní je čas se podívat i na biochemickou stránku kopřivy.

Bylina je neobyčejně bohatá na organicky vázané minerály, to znamená, že je naše tělo může optimálně využít a to bez složitých metabolických procesů, které jsou často blokovány, např. intoxikací těžkými kovy.

 • draslík

  Kopřivy zvládnou i jemné mrazíky

  Kopřivy zvládnou i jemné mrazíky

 • fosfor
 • křemík
 • hořčík
 • a velmi mnoho vápníku a železa
 • viatmínu C má kopřiva 3x více než kadeřávek nebo brokolice
 • dále samozřejmě chlorofyl, vitamín A a E vitamíny rodiny B
  bílkoviny, rostlinné hormony a enzymy

Malé srovnání kopřivy a bílého zelí (zelí je považováno platilo za největšího dodavatele vitálních látek z kulturní zeleniny)

Obsah živin ve 100g

Bílé zelí Kopřiva
bílkoviny 0,2g bílkoviny 5,9g
železo 0,5mg železo 7,8mg
hořčík 23mg hořčík 71mg
vápník 46mg vápník 630mg

Obecné léčivé účinky kopřivy

– podpruje tvorbu krve (železo je v kořive zvláště dobře vstřebatelné)
– působí zásadotvorně (překyselení organizmu může způsobovat rozsáhlé zdravotní potíže)
– podpora močových cest
– čistí krev od kyseliny močové
– má podpůrný účinek při rakovině
– snižuje obsah krevního cukru
působí protizánětlivě

Léčivé účinky praktikované v antroposofické medicíně

Léčivé účinky na pleť a kůži

pomáhá při popáleninách, alergiích a svědění

Léčivé účinky na ledviny a močové cesty

působí detoxikačně a reguluje metabolizmus těchto orgánů
(překyselení a dna)

Léčivé účinky na svaly a klouby

při revmatitýdě

Chudokrevnost

podporuje absorbci železa (vhodná bylina v těhotenství)

Stavy chronické únavy (Burn out)

Aktivuje metabolizmus hlavně po prodělaných infekcích, pomáhá běhěm a po těhotenství a při “jarní únavě”.

file0001035505784Jako léčivá rostlina je cíleně užívána již od středověku (Hildegarda z Bingenu, Paracelsus). Domnívám se ale, že její síla byla lidem známa již mnohem dříve.  Tibeťané například považují kopřivu za svou posvátnou bytost, a to je velmi starodávná kultura.

Kopřiva naši rodinu provází po celý rok a my vám budeme referovat o dalších využitích! Pokud ještě neodebíráte naše novinky tak se přihlašte k jejich odběru. Nebo si můžete stáhnout naši eKnihu s našimi nejlepšími divokými recepty

a novinky budete dostávat taktéž.

Pěkné slunečné dny vám všem přejí Melanie a Štěpán

Komentáře