Jitrocel -vnitřní léčitel

Jitrocel – vnitřní léčitel

Léčivých bylin jsou naše louky plné. Ať už je to pampeliška, řebříček, svízel nebo obyčejná tráva, stačí se jen sehnout a sbírat. Mezi absolutní klasiku a navíc mezi naše miláčky, patří také jitrocel kopinatý.

JitrocelJitrocel kopinatý je asi nejznámější zástupce asi 200 druhů jitrocelů. V němčině Spitzwegerich“Rich” znamená král, říká se mu také král cest. Jeho trochu tlustší bratr, jitrocel širokolistý přímo miluje, když po něm šlapeme.

Jitrocel pochází z Evropy a postupně se rozšířil do všech kolonií i do severní Ameriky. Najdete jej až do výšky 1900 m.n.m..

Kdy roste?

Jitrocel můžete najít a sbírat téměř celoročně. V mírných zimách se dá sbírat dokonce i v lednu.

Kde roste?

Najdeme jej na cestách a jejich okrajích a loukách.

Jaké léčivé látky jitrocel obsahuje?
Germanium, draslík, vitamín B a C, zinek, kyselina křemičitá a aucubin, který působí antibioticky.

Co z jitrocele sbíráme?

Listy jitrocele jsou hlavním zdrojem léčivých látek. Při mírných zimách je můžete sbírat prakticky celoročně. Květy jsou ke sběru od dubna do srpna. Obsahují mnoho vzácných olejů a dá se z nich vyrobit například výborná pomazánka.

Proč  právě “vnitřní” léčitel?

Jitrocel, nejen že pomáhá léčit vnější zranění jako rány, záněty kůže, otoky, popáleniny a hmyzí štípance, dokonce i u očních zánětů může přispět k uzdravení, ale pokud jej užíváme vnitřně může vyléčit záněty dýchacích cest, záněty v ústech a dásní. Dále zmírňuje záněty žaludku, střev  a močových cest. Jak vidíte je to opravdu široká paleta působnosti.

Na duchovní úrovni nám pomáhá překonat útrapy a překážky na naší cestě. Vždy, když se cítíte vyčerpaní a bez motivace, sáhněte po jitroceli. Dodá vám houževnatost a vaše cesta bude opět příjemná a lehká.

Použití

Jitrocel se již po staletí používá jako léčivá bylina na plíce. Kyselina křemičitá zpevňuje plicní tkáň a chrání sliznice, což zmírňuje bolesti při kašli.

Můžete z něj vyrobit čaj, výluh, olejový výtažek, šťávu nebo vynikající zelené smoothie.

Jitrocelová bramborová pánevU nás doma je jitrocel nedílnou součástí každého zeleného smoothie, a když vaříme, přidáváme jej např. do zeleninových pánví.

Neváhejte a vyzvedněte si léčivou sílu jitrocele už dnes. Je to velmi snadné, nemůžete udělat chybu a nebudete litovat!! V přípravě se fantazii meze nekladou, pro ty z vás, kteří hledáte osvědčené jitrocelové recepty jsme připravili „Divokou kuchařku“ zde.

Přejeme vám vše dobré a sílu pro život!

Štěpán a Melanie

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Komentáře