Zelené smoothie a kyselina šťavelová – jak je to doopravdy?

Kyselina šťavelová v divokých bylinách a v zeleném smoothie (ZS)? Ledvinové kameny skrze zelené smoothie? Poškození chrupu a otrava organizmu skrze ZS? Poplašné zprávy se rojí okolo zeleného elixíru. V tomto článku vysvětlíme nejasnosti a ukážeme, že tyto poplašné zprávy nedávají smysl. Zelená smoothie se dokonce dají připravit tak, že ledvinové kameny rozpouštějí, působí jako prevence zubního kazu a podporují tělu vlastní detoxikaci

Zelené smoothie: Ledvinové kameny skrze kyselinu šťavelovou a další fámy

Zelené smoothie se rychlostí světla šíří okolo celé Země a každým dnem přibývá lidí, kteří s ním mají svou první zkušenost. Zelená smoothie jsou mixované nápoje, které se skládají z ovoce a listové zeleniny a to v poměru 1 : 1.

Většina lidí miluje ZS právě pro jejich úžasný účinek na zdraví. Často se lidé cítí již po několika málo týdnech mnohem čiperněji a to jak fyzicky tak i duševně a i různé bolístky začínají patřit minulosti.

V poslední době se šíří fámy, že ZS díky obsahu kyseliny šťavelové mohou vést ke vzniku ledvinových kamenů a nejen to….

Vždy, když se lidé v souvislosti se svým zdravím pro něco nadchnou, vyrojí se jakoby odnikud staré známé fámy.

ZS obsahují kyselinu šťavelovou a vedou tak ke vzniku ledvinových kamenů

Tvrzení, že by zelené nápoje měly způsobovat právě ledvinové kameny se vzpírá zdravým úvahám a postrádá pochopitelná fakta. Toto má pravděpodobně původ ve faktu, že listová zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou a ledvinové kameny se současně skládají ze soli vápníku a kyseliny šťavelové (Kalciumoxalát).

Tato paralela sama osobě ovšem neznamená, že přítomnost kyseliny šťavelové vede automaticky ke vzniku ledvinových kamenů.

 

Ledvinové kameny se tvoří, až když jsou k tomu vhodné podmínky.

Tyto jsou:

1. nedostatečné pití vody. Nebezpečí stoupá, protože soli v moči nejsou dostatečně rozpouštěny a mohou se začít tvořit krystaly.

2. nedostatečné zásobováním těla hořčíkem a draslíkem. Oba minerály zabraňují vzniku ledvonových lamenů

3. nadměrná konzumace kuchyňské soli (NaCl). Sůl (Na) může jít do reakce s kyselinou šťavelovou a vytvořit tak Nartiumoxalát.

4. ve střevě vládne dysbióza (porušení střevní flóry). Určité bakterie ve střevech jsou specializovány na odbourávání kyseliny šťavelové

5. tělo je latentně překyseleno a moč je silně kyselá. Čím kyselejší je moč, tím více stoupá riziko, že se z kyseliny šťavelové vytvoří ledvinové kameny

Pojďme se podívat na vlastnosti zeleného smoothie a pravidla zdravého stravování a rozhodněte sami, zda při pravidelné konzumaci ZS vyvstává nebezpečí tvorby ledvinových kamenů:

1. V rámci zdravého stravování je doporučeno pít dostatečné nožství tekutin (cca. 30ml na kg tělesné váhy) Už díky tomuto opatření klesá rapidně riziko tvorby ledvinových kamenů. ZS samy o sobě obsahují velké množství vody a zásobují tělo tekutinami.

2. ZS jsou připravovány ze zeleniny bohaté na hořčík a draslík, které zabraňují tvorbě ledvinových kamenů

3. do ZS se nepřidává kuchyňská sůl

4. ZS podporují dobré fungování střevní flóry

5. ZS působí díky listové zelenině zásaditě a starají se o to, aby neše moč nebyla příliš kyselá

Do ZS mohou být obohacena o citrónovou šťávu nebo jablečný mošt. Obsažené citráty navíc ledvinové kameny pomáhají rozpouštět.

Určitě nebude také na škodu podívat se, která zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou
V podstatě existuje jen malý počet zeleniny obsahující kyselinu šťavelovou, který je vhodný do zeleného smoothie. Jde hlavně o špenát, mangold, šťovík a listy červené řepy (rebarbora a její listy, ta ale do ZS nepatří).

Listy červené řepy, šťovík a mangold ve větším množství v ZS příliš nechutnají, takže se většinou používá špenát. Ten ale současně dodává mnoho vápníku, draslíku a hořčíku a sám se tedy postará o negativní působení kys. šťavelové.

Zelenina, která neobsahuje kyselinu šťavelovou

Zbylá listová zelenina, kterou používáme při přípravě ZS, obsahuje pouze minimální nebo žádné množství kys. šťavelové. Sem patří saláty, polníček, kopřiva, pampeliška, petržel, traviny a mnoho dalších.

Dále je pravděpodobné, že lidé, kteří trpí ledvinovými kameny obsahujícími kys. šťavelovou, ve svém životě žádné ZS nepili. Ledvinové kameny mají z běžné stravy a z konvenčního životního stylu.
Zelené smoothie by jim pravděpodobně velmi prospělo.

ZS nedodává tělo žádné nebezpečné množství kys. šťavelové a rozhodně jeho konzumace nevede ke vzniku ledvinových kamenů, poškození chrupu, negativnímu ovlivnění funkce štítné žlázy a k další otravě organizmu.

Trochu blíže k pravdě se dostaneme pokud tato tvrzení otočíme:

  • skrze ZS se do těla dostává pouze malé množství kyseliny šťavelové,
  • ZS chrání organizmus před vznikem ledvinových kamenů, chrání náš chrup před poškozením a podstatně přispívají k udržení zdraví.
Několik tipů k správné přípravě ZS
  1. držte se originální receptury (voda, zralé ovoce, zelená listová zelenina, divoké byliny – jinak nic)
  2. další přidané látky (oleje, ořechy, sušené ovoce, sladidla) do ZS nepatří, a když tak jen v malém množství
  3. zůstaňte u jednoho nebo max. dvou druhů ovoce, listové zeleniny a divokých bylin můžete přidat několik druhů
  4. kořenová zelenina obsahující škrob patří na talíř a ne do ZS
  5. ZS se připravují v mixéru s velkým výkonem a jsou mixována méně než 1 minutu, aby nedošlo k znehodnocení vitálních látek
  6. ZS se nepijí, ale “kousají”. Nejprve je potřeba každé sousto naslinit a pak teprve spolknout

Krásný den vám všem! Štěpán a Melanie

P.S. Divoká kuchařka a Zelené smoothie vylašuje květnovou slevu. Ta potrvá do 15.5.

>>> Ke knížkám <<<

Komentáře