Vodu většina lidí vnímá jako cosi samozřejmého. Až soudobá suchá léta ukazují, jakým pokladem a základem všeho života voda je. A není voda jako voda. Přes své jednoduché chemické označení není pochyb o tom, že voda vyvěrající ze skalní rozsedliny má zcela jiné vlastnosti než voda tekoucí dlouhé kilometry v potrubí a vytékající doma v kuchyni.
Voda je v našem jídelníčku potravinou číslo 1. Tomu, co pijeme, bychom měli věnovat alespoň takovou pozornost jako tomu, co jíme. Existuje mnoho důkazů, že to, co nám vytéká z vodovodního kohoutku, našemu zdraví příliš neprospívá. V naší vodě je dnes k nalezení nejen chlor, ale také:
Toto vše je díky nezávislým zdrojům dobře zdokumentováno. Na výsledcích německého institutu Fresenius níže je zaznamenána analýza vody ze září 2006. Jak je vidět, v pitné vodě se našly látky jako uran, selen, arsen, rtuť, měď, fosfát, nitrát, sulfát, chlorid. To vše jsou anorganické škodliviny.
Dále jsou v analýze přítomny anorganické minerály jako sodík, vápník a hořčík. To není samo o sobě špatné, ale je otázkou, zda z této formy minerálů naše tělo něco má a nebo ho ještě více zatěžují.
Co nás ale opravdu překvapilo, jsou hodnoty pesticidů a léků.
Voda je od města k městu různá a nejde o to vyvolávat pesimistické scénáře. Možná, že právě tvoje voda je čistá a nezávadná. Nicméně na mnoha místech se množí zprávy o tom, že voda skutečně obsahuje výše uvedené látky. Abychom ji mohli pít, existují 2 nejúčinnější cesty, jak vodu nežádoucích látek zbavit.
Neopodstatněné obavy
Mnoho lidí má obavy, že jim osmotická voda začne stahovat minerální látky z těla, čímž dojde k celkové demineralizaci organismu se všemi jeho důsledky. Pokud i ty máš z výše uvedeného obavy, můžeš jednoduše minerály do vody opět doplnit. Např. v podobě kapky rozpuštěné himálajské soli nebo přidáním krystalů do nádoby vyfiltrované vody.
V ČR existuje konečně výrobce, který dodává kvalitní filtrační systémy. Více informací najdete na
Témat dotýkajících se vody je mnoho a určitě se k nim budeme vracet. O kvalitě vody v naší kuchyni jsme hovořili také na našem webináři, který jsme vysílali živě 14. února.