Roundup – plíživá smrt ze zahrady

Roundup – plíživá smrt ze zahrady

Když se řekne Monsanto, tak by si člověk v prvním okamžiku nepředstavil nic zlého. Mon = můj, Santo = svatý. Jak nám už ale zákon polarity ukazuje, i za tou nejkrásnější ideou její protipól. V případě Monsanta můžete tušit totéž. Je to firma, která se zabývá genetickou úpravou osiv, vývojem a výrobou herbicidů a dalších ochranných postřiků pro rostliny.

V květnu 2016 jsem zaregistrovali zprávu, že firma Bayer plánuje koupit Monsanto – z tohoto svazku vznikne mega nadnárodní-komplex spojený z chemicko-farmaceutického gigantu a agrárního globálního koncernu.
Rozhodně z toho pro naše zdraví nevzejde nic dobrého.

V tomto článku bychom se chtěli podívat na herbicid glyfosát, který je v zemědělství EU povolen a excesivně používán. Tato látka se ale bohužel nezastavila ani před našimi domácnostmi. Každý už dozajista slyšel jméno “Round up” – počeštěno pak “randap”.

Používání glyfosátu se od roku 2000 do 2010 zpětinásobilo. Čísla jsou v miliónech tun!

Používání glyfosátu se od roku 2000 do 2010 zpětinásobilo. Čísla jsou v miliónech tun!

Co je Glyfosát?
Glyfosát je chemická sloučenina ze skupiny fosfonátů. Je to účinná látka mnoha širokospektrálních herbicidů a je používán více jak 30 let. Glyfosát působí na neselektivně na všechny rostliny. Pouze geneticky pozměněné rostliny jsou imunní – jde hlavně o pšenici, řepku a kukuřici.

Jak se glyfosát dostává do našeho organizmu?
Od roku 2000 do 2010 se použití herbicidu zpětinásobilo. Firma Monsanto na něm vydělala ročně 2 miliardy dolarů. Zemědělci jej požívají a vyčištění polí od plevele před setím a i během zrání je obilí několikrát ošetřeno. Velkou vlnu odporu vyvolala tzv. “desikace obilí” – jde o poslední postřik obilí těsně před uzráním. Rostliny vynaloží své poslední síly k dozrání pak ale zemřou a uschnou. To enormně usnadňuje zemědělcům sklizeň. Glyfosát zůstává v zrní a tak se dostává do našeho těla.

V roce 2014 byly v Rakousku v 5 z 15 housek nalezeny stopy glyfosátu.
Používání vede k tomu, že se glyfosát dostal do vodního oběhu a začal nám “téct” z vodního kohoutku.

Studie Global 2000, kterou provedla organizace FOE (Friends of the Earth) prokázala, že se glyfosát dostal až do našich těl a jeho metabolity jsou k nalezení v naší moči. V zemích, ve kterých se “sikkace” obilí provádí ve velkém, jsou koncentrace velmi vysoké. Bylo zkoumáno 182 probantů z 18 zemí. Žádný z nich nepoužívá doma Roundup a stravuje se převážně konvenčně.

Zde je malý přehled:

Malta 90%
Německo 80%
Polsko a Ukrajina 70%
V Čechách to bohužel nevypadá o moc lépe – Čechy a Kypr 60%

RoundupstopStopy v glyfosátu v mateřském mléce
Kojení je považováno za nejlepší formu stravy našich dětí. Povolená hodnota pro glyfosát v mateřském mléce je stanovana na max. 0,1 ng (nanogram). Německá strana Zelených nechala udělat rozbor mateřského mléka u 16 kojících žen z různých spolkových zemí. Výsledky ukázaly hodnoty mezi 0,210 a 0,432 nanogramu na mililitr mateřského mléka.
Toxikoložka Irene Witte z univerzity v Oldenburgu považuje tyto hodnoty za alarmující.
“..nepočítala jsem s tak vysokými hodnotami metabolitů glyfosátu v mateřském mléce, tato látka je rozpustná ve vodě a ne v tucích”.

Glyfosát, rakovina a další chronická onemocnění

ToxicV roce 2015 ohodnotila WHO glyfosát jako “pravděpodobně rakovinotvorný”. I přes tento signál se Evropská komise pro kontrolu potravin shodla na jeho dalším používání.

Ve velkém množství studií (118) bylo prokázáno, že glyfosát působí v našem těle podobně jako hormon (Xenohormon) a tím tak uvádí naši hormonální rovnováhu do disbalance. To má za následek např:

selhání ledvin, rakovina prsu, slinivky, ledvin, štítné žlázy, jater a močového měchýře, vážné poškození mozku.

Jedovatý koktejl
Jak tomu tak často bývá, působí glyfosát mnohem jedovatěji za přítomnosti dalších látek jako jsou např. těžké kovy (rtuť z amalgámových plomb) a hliník.

Co dělat?
Zde jsme seřadili pár tipů, jak minimalizovat přísun glyfosátu do našeho organizmu a minimalizovat jeho toxicitu.

1.
IMG_0646Jezte BIO. Veganství a vitariánství jsou formy stravování, které mohou velmi podpořit naše zdraví. Až   90% toxinů přijímáme podle Dr. Ruedigera Dahlkeho spolu s  živočišnými potravinami. To jsou maso, mléko, sýry, smetana, tvaroh, vejce, ryby atd. To znamená, že když se obejdeme bez živočišných bílkovin, zredukujeme přísun toxinů až o 90%.  Je však velmi důležité, aby potraviny byly kvalitní.
Nemá smysl detoxikovat organizmus toxickou stravou!!

Najděte si svého bio farmáře a vědomě jej podporujte nebo nakupujte na farmářských trzích a v nejlepším případě si pěstujte zeleninu sami.

2.
Pořiďte si kvalitní, 5ti stupňový osmotický filtr na vaší pitnou vodu. Roundup se nepoužívá pouze v zemědělství, ale i ve vašem sousedství,  v lesích, na veřejných prostranstvích, obcích….prostě všude tam, kde by mohla tráva zhohyzdit to, co lidé postalvili. Cesta glyfosátu do naší pitné vody se tak velmi zkrátila.

3.
DSC_0061Jezte divoké byliny. Glyfosátový postřik přežijí pouze geneticky upravené rostliny. U divoké zeleniny máte svou potravu pod kontrolou a jistotu, že vaše strava je co nejčistší a nejvitálnější. Obsah vitálních látek je mnohonásobně vyšší než u konvenční zeleniny a právě tyto látky chrání náš organizmus před negativními vlivy prostředí a podporují detoxikační orgány v jejich funkci (játra, ledviny, střeva). Naše Divoké kuchařky najdete zde >>>

4.
Mluvte o tom se svými blízkými. Bohužel v našem okolí vidíme, že v každé druhé zahradě používají lidé Roundup. Většinou ani nevědí, jaký vliv to má na jejich a následně na zdraví nás všech. Glyfosát se dostává vodními cestami do studen a pak dále do naší kuchyně!
Dále je důležité si uvědomit, že koupí každého produktu, který byl vypěstován pomocí Roundupu, podporujete jeho výrobu!! Bohužel nestačí Roundup nekupovat a nepoužívat jej, ale je potřeba bojkotovat co nejvíce potravin vypěstovaných konvenčním způsobem – tedy za pomoci glyfosátu.
To se týká hlavně: chleba, cereálie, konvenční ovoce a zelenina.

Bohužel do tohoto seznamu musíme zahrnout i pivo, které patří k hlavním zdrojům otravy glyfosátem.

To nejmenší, co můžete udělat je sdílet tento článek s vašimi přáteli a začít propagovat a podporovat.

Štěpán a Melanie

P.S.

Divoké vaření je nejen BIO, ale chrání i naši přírodu. Naše divoké recepty najdete zde:

„Divoké stravování“.

Komentáře