Kyselina šťavelová v divokých bylinách a v zeleném smoothie? Ledvinové kameny skrze zelené smoothie? Poškození chrupu a otrava organismu skrze zelené smoothie? Poplašné zprávy se rojí okolo zázračného elixíru. V tomto článku vysvětlíme nejasnosti a ukážeme, že zavádějící informace nedávají smysl. Zelená smoothie jsou zdraví prospěšná, dokonce se dají připravit tak, že ledvinové kameny rozpouštějí, působí jako prevence zubního kazu a podporují vlastní detoxikaci.
Zelené smoothie se rychlostí světla šíří okolo celé Země a každým dnem přibývá lidí, kteří s ním mají svou první zkušenost. Zelená smoothie jsou mixované nápoje, které se skládají z ovoce a listové zeleniny, a to v poměru 1 : 1.
Většina lidí miluje zelená smoothie právě pro jejich úžasný účinek na zdraví. Již po několika málo týdnech se člověk cítí mnohem čiperněji a to jak fyzicky, tak duševně a také různé bolístky začínají patřit minulosti.
V poslední době se začaly šířit fámy, že zelená smoothie díky obsahu kyseliny šťavelové mohou vést ke vzniku ledvinových kamenů a nejen to…
Vždy, když se lidé v souvislosti se svým zdravím pro něco nadchnou, vyrojí se jakoby odnikud staré známé fámy.
Tvrzení, že by zelené nápoje měly způsobovat ledvinové kameny se vzpírá zdravým úvahám a postrádá pochopitelná fakta. Toto má pravděpodobně původ v souvislosti, že listová zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou a ledvinové kameny se skládají ze soli vápníku a kyseliny šťavelové (kalciumoxalát).
Tato paralela sama o sobě ovšem neznamená, že přítomnost kyseliny šťavelové vede automaticky ke vzniku ledvinových kamenů.
Tyto jsou:
1. Nedostatečné pití vody. Nebezpečí stoupá, protože soli v moči nejsou dostatečně rozpouštěny a mohou se začít tvořit krystaly.
2. Nedostatečné zásobováním těla hořčíkem a draslíkem. Oba minerály zabraňují vzniku ledvinových kamenů.
3. Nadměrná konzumace kuchyňské soli (NaCl). Sůl (NaCl) může jít do reakce s kyselinou šťavelovou a vytvořit tak nartiumoxalát.
4. Ve střevě vládne dysbióza (porušení střevní flóry). Určité bakterie ve střevech jsou specializovány na odbourávání kyseliny šťavelové.
5. Tělo je latentně překyseleno a moč je silně kyselá. Čím kyselejší je moč, tím více stoupá riziko, že se z kyseliny šťavelové vytvoří ledvinové kameny.
Pojďme se podívat na vlastnosti zeleného smoothie a pravidla zdravého stravování. Pak se rozhodni sám/a, zda při pravidelné konzumaci zeleného elixíru vyvstává nebezpečí tvorby ledvinových kamenů:
1. V rámci zdravého stravování je doporučeno pít dostatečné množství tekutin (cca. 30 ml na kg tělesné váhy). Už díky tomuto opatření klesá rapidně riziko tvorby ledvinových kamenů. Zelená smoothie sama o sobě obsahují velké množství vody a zásobují tělo tekutinami.
2. Zelená smoothie jsou připravována ze zeleniny bohaté na hořčík a draslík, které zabraňují tvorbě ledvinových kamenů.
3. Nepřidává se do nich kuchyňská sůl (NaCl).
4. Zelená smoothie podporují dobré fungování střevní flóry.
5. Díky listové zelenině působí zelená smoothie zásaditě a starají se o to, aby naše moč nebyla příliš kyselá.
6. Zelená smoothie mohou být obohacena o citronovou šťávu nebo jablečný mošt. Obsažené citráty naopak pomáhají ledvinové kameny rozpouštět.
Určitě nebude na škodu podívat se, která zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou. V podstatě existuje jen malý počet, který je vhodný do zeleného smoothie. Jde hlavně o špenát, mangold, šťovík, listy červené řepy. Patří sem také rebarbora a její listy, tuto zeleninu však do zelených nápojů nepoužíváme.
Listy červené řepy, šťovík a mangold ve větším množství v zeleném smoothie příliš nechutnají, takže se většinou používá špenát. Ten ale současně dodává mnoho vápníku, draslíku a hořčíku, a sám se tak postará o negativní působení kyseliny šťavelové.
Zbylá listová zelenina, kterou používáme při přípravě zelených smoothie obsahuje pouze minimální nebo žádné množství kyseliny šťavelové. Patří sem saláty, polníček, kopřiva, pampeliška, petržel, traviny a mnoho dalších.
Dále je pravděpodobné, že lidé, kteří trpí ledvinovými kameny obsahujícími kyselinu šťavelovou, ve svém životě žádné zelené smoothie nepili. Ledvinové kameny se jim utvořily z běžné stravy a z konvenčního životního stylu. Zelené smoothie by jim pravděpodobně velmi prospělo.
Nedodává tělu v žádném případě nebezpečné množství kyseliny šťavelové a rozhodně jeho konzumace nevede ke vzniku ledvinových kamenů, poškození chrupu, negativnímu ovlivnění funkce štítné žlázy a k další otravě organismu.
Trochu blíže k pravdě se dostaneme, pokud tato tvrzení otočíme: