7 nejlepších zimních divokých bylinek pro tvou IMUNITU

Zimní období ve spojení s bylinkami je často mylně považováno za něco, čemu bychom mohli říci poušť. Zdání ale klame. I v chladném období je možné najít mnoho bylin, které jsou i pod sněhem svěží a plné živin. Zde vám přinášíme 7 z nich. 

Ptačinec žabinec
  1. Ptačinec

Tato bylinka je jedna z nejoblíbenějších obzvlášť u začátečníků. Díky její výborné chuti, která lehce připomíná mladou kukuřici je ptačinec velmi vhodný i pro děti.

Listy i výhonky se dají sbírat po celý rok. Obzvlášť v zimě potěší jeho jemné kvítky ve tvaru hvězdiček (které daly rostlince jeho latinské jméno Stellaria media “Stella” = hvězda).

Ptačinec obsahuje větší množství hořčíku, draslíku, vápníku a také cenné vitaminy skupiny B.

Je výborný v salátu i v zeleném smoothie. Více receptů zde >>>

Pampeliška – Smetanka lékařská

2. Pampeliška

Pampelišku zná opravdu každý z nás, ale bohužel se jí nedostává takového uznání, které by jí mělo patřit.

Rostlinu můžeme používat celou jak listy, tak kořeny máme k dispozici skoro po celý rok. Na jaře potěší pupeny a květy, které můžeme jíst jen tak, nebo přidat k různým pokrmům a nebo nakládat jako kapary.

Pampeliška obsahuje vitaminy C a D a hlavně velmi cenné hořčiny, které povzbuzují žlučník a játra k lepšímu fungování. Výrazně podpoří náš imunitní systém. Proto doporučujeme pampelišku používat hojně jak do salátu, smoothie, ale i do čajů nebo ve formě tinktur.

Sedmikráska – květ

3. Sedmikráska

Tato malá kráska nás také potěší po celý rok. V chladném období nás navíc obdaruje nádhernými, křehkými květy.

Listy a květy obsahují minerální látky jako vápník, fosfor, železo a draslík ale také větší množství vit.C který je pro naší imunitu nepostradatelný.

Navíc posílí na naši psychiku a zlepší náladu, což v zimě také určitě oceníme.

Sedmikrásku používáme do salátu a na dekoraci jídel. Také ji můžeme přidat do svého oblíbeného bylinkového čaje.

Trnka – zimní plody

4. Trnka

Trnky jsou jedním z málo ovoce, které můžeme sbírat i v zimě.

Tmavomodré plody jsou velmi oblíbené u ptáků, ale velice zajímavé jsou i pro nás lidi: obsahují totiž velké množství Vitaminu C, který v zimě v době zvýšeného počtu nachlazení a chřipek tolik potřebujeme. 

Plody nejraději zobeme jen tak na zimní procházce, ale samozřejmě z nich můžete připravit i chutný čaj. Natrhané plody stačí zalít horkou vodou.

Šípkové plody

5. Šípek

Také šípky jsou známé pro svůj vysoký obsah vit. C (500-1700mg/100g), ale vedle toho nás také zásobují vit. A, K a B, stejně jako draslíkem, vápníkem, hořčíkem a železem. Po prvním mrazu můžeme plody šípku jen tak “vycucat” a užít  si výbornou ovocnou chuť. Jako prevenci nebo podporu léčení infekcí doporučujeme pravidelně používat jak syrové tak i jako čaj.

Svízel přítula

6. Svízel povázka

Pro posílení imunity můžete natrhat svízel povázku a nebo svízel syřišťový. Tato rostlina nás obdaruje čerstvými výhonky po celý rok a patří v zimě mezi bylinky, které můžeme vykopat dokonce i ze sněhu…

Svízel je výborný do různých pokrmů, jako např. do karbanátků a do quiche. Pro pravidelnou podporu imunity doporučujeme svízelový čaj nebo tinkturu.

Orsej jarní – list

7. Orsej jarní

Tato malá, nenápadná rostlina je jedna z prvních divokých bylin, které můžeme sbírat na jaře. Používáme jen mladé lístky, které jsou výjimečně bohaté na vitamin C. Konzumace orseje stačí často jen jako krátká kúra, která podpoří detoxikaci těla po zimě a nastartuje náš metabolizmus. Pozor! Orsej jarní používáme opravdu jen do té doby, než začne žlutě kvést, pak obsahuje látku Protoanemonin. Při nesprávném použití hrozí otrava, vyvolaná podrážděním pokožky, žaludku a zažívání.

Tak neváhejte a přineste si z vaší další procházky zimní krajinou něco vitálního domů. Nebudete litovat! 

>>> 7 receptů si od nás můžete vyzvednou zde a ZDARMA <<<

Štěpán a Melanie 

Naše nejoblíbenější recepty najdeš v našich kuchařkách zde >>>

Tagy:
Komentáře