Kyselina šťavelová v zeleném smoothie? Ledvinové kameny způsobené zeleným smoothie? Poškození chrupu a otrava zeleným smoothie? Okolo tohoto zeleného životabudiče jede fabrika na fámy jede na plné obrátky. Dopřává nám zelené smoothie zdraví a krásu? Nebo jsme díky němu nemocní? V tomto článku vám chceme ukázat, že žádná z těchto fám nestojí na pevném základu.
Ledvinové kameny skrze oxaláty a další pověry
Zelené smoothie se šíří po naší planetě velkou rychlostí a již každý pravděpodobně o těchto mixovaných zelených nápojích něco slyšel.
Zelené smoothie je mixovaný nápoj skládající se z ovoce a zelené listové (divoké) zeleniny v ideálním poměru 1:1 a vody.
Většina lidí si zelené smoothie oblíbila pro jejich blahodárné působení na zdraví. Lidé se často po několika málo týdnech cítí vitálněji a ve větší psychické i fyzické pohodě.
Nyní ale vnímáme, že jsou v oběhu fámy, které hledajícím lidem předkládají informace, že zelené smoothie obsahuje kyselinu šťavelovou (oxaláty), které vedou k tvorbě ledvinových kamenů. A nejenom to…
Pět fám okolo zeleného smoothie – nic než horká pára
Vždy, když jsou lidé z něčeho nadšeni a co opravdu pomáhá jejich zdraví, vynoří se z ničeho nic pochybovačné hlasy.
Zde vám osvětlíme ty nejoblíbenější fámy a co se za nimi opravdu skrývá.
Tato fáma, že zelené smoothie může způsobovat ledvinové kameny postrádá srozumitelného základu. Informace má svůj původ ve faktu, že některá listová zelenina obsahuje kyselinu šťavelovou a současně se některé ledvinové kameny skládají ze solí vápníku kyseliny šťavelové (Calciumoxalat).
Tato paralela ale jednoznačně neznamená, že sama přítomnost kyseliny šťavelové vede automaticky ke vzniku ledvinových kamenů – což je již všeobecně známo.
Ledvinové kameny se tvoří je-li splněno mnoho dalších faktorů. K těmto faktorům patří mimo jiné:
Nedostatečný přísun čisté vody. Tím roste nebezpečí krystalizace solí v moči, které se nerozpustí v dostatečném množství tekutin. Tak se tvoří ledvinové kameny.
Nedostatečná konzumace potravin bohatých na hořčík a draslík. Oba tyto minerály zabraňují tvorbě ledvinových kamenů.
Nadměrná konzumace kuchyňské soli. Sodík z kuchyňské soli se může spojit s kyselinou šťavelovou do látky natriumoxalat.
Lidé trpící střevní disbiózou. Určité střevní bakterie jsou specializované na odbourávání kyseliny šťavelové.
Lidé trpící latentním překyselením. Jejich moč je silně kyselá. Čím kyselejší moč je, tím větší je nebezpečí přeměny kyseliny šťavelové na ledvinové kameny.
Pojďme se podívat na vlastnosti správně připraveného zeleného smoothie a také pravidel pro zdravé stravování a rozhodněte se sami, zda při pravidelném užívání zeleného smoothie existuje riziko vzniku ledvinových kamenů nebo ne.
– V rámci zdravého stravování je dbáno na dostatečný přísun vody (cca. 30 ml na kilogram tělesné váhy). Už jenom díky tomuto opatření silně klesá riziko tvorby ledvinových kamenů. Zelené smoothie obsahuje velké množství vody (i buněčné vody rostlin – přirozených elektrolytů) a přispívají tak k dostatečnému zásobení těla tekutinami.
– Zelené smoothie je připravováno z ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na hořčík a draslík a přispívají tak k prevenci tvorby ledvinových kamenů
– Do zeleného smoothie nepatří kuchyňská sůl
– Zelené smoothie podporuje zdravou střevní flóru a zdravé střevní prostředí – na zelených listech, hlavně divokých bylin, najdeme mnoho prospěšných bakterií.
– Zelené smoothie působí díky použití zelené listové zeleniny zasadit a tím přispívají k tomu, že moč není příliš kyselá.
K tomu může být zelené smoothie obohaceno o čerstvou citronovou šťávu. Obsažené citráty efektivně rozpouštějí ledvinové kameny.
Člověk by mohl při četbě různých článků nabýt dojmu, že tvůrce ani neví, ve potravinách je kyselina šťavelová obsažena a ve kterých ne.
V podstatě existuje velmi málo druhů zeleniny obsahujících kyselinu šťavelovou, které se používají na přípravu zeleného smoothie. Jedná se zde o špenát, mangold, šťovík a listy červené řepy (rebarbora a její listy se do zeleného smoothie nepoužívají).
Listy červené řepy, šťovík a také mangold nechutnají ve větším množství v zeleném smoothie dobře. Ve větším množství se tedy používá špenát. Špenát sám obsahuje ale velké množství vápníku, hořčíku a draslíku takže sám od sebe odstraňuje nepříznivé účinky oxalátů.
Zbylá listová zelenina, která se používá do zelených smoothie, neobsahuje žádné nebo velmi malé množství oxalátů. Do této skupiny patří listové saláty, polníček, listy zelí, kopřiva, pampeliška, petržel, traviny atd.
Jistě také stojí za to zamyslet se na tím, že lidé, kteří trpí ledvinovými kameny obsahujícími oxaláty nebo všeobecně trpí ledvinovými kameny, nikdy zelené smoothie nepili. Ledvinovými kameny začali trpět kvůli běžné stravě a konvenčnímu stylu života.
Pravděpodobně by se svých kamenů zbavili po zařazení zeleného smoothie do své stravy.
Zelené smoothie samozřejmě zubům neškodí. Koneckonců nikdo z nás je nepije po celý den. Pak by se mohlo stát, že by naše zuby utrpěly – stejně tak by mohly být nebezpečné slazené soft-drinky a ovocné džusy, před který ale nikdo nevaruje.
Zelené smoothie se pije jedenkrát až dvakrát denně, takže naše zuby přicházejí do kontaktu s ovocným cukrem obsaženým v použitých plodech pouze v tyto chvíle.
Kdo již trpí nějakými nemocemi zubů, může sáhnout po zeleném smoothie s žádným nebo s malým množstvím ovoce obsahujícím méně kyselin. Každopádně je dobré sáhnout po opravdu zralých plodech, které mají nízkou kyselost.
Kdo má opravdu citlivé zuby, může si po konzumaci zeleného smoothie, tak jako po každém jídle, vypláchnout ústa vodou nebo výplachem s xylitolem.
Poněvadž je zelené smoothie opravdu bohaté na zásadité minerály, stopové prvky a antioxidanty, které pomáhají hasit záněty, prospívají zdraví naší ústní dutiny. Dále do smoothie používáme často byliny s antibakteriálními účinky, které efektivně pomáhají proti zubnímu kazu a paradentóze.
Zelená listová zelenina je nejčastějším důvodem otrav potravinami. To se můžeme dočíst v mnoha „anti-zelených“ článcích.
To je ale omyl. Ty nejčastější otravy potravinami v průmyslových zemích jsou způsobeny salmonelami a také bakteriemi Campylobacter v souvislosti se špatně připravenými živočišnými potravinami (vajíčkové pokrmy, drůbeží maso, hovězí atd.) V tomto ohledu není v souvislosti s listovou zeleninou téměř žádná zmínka.
Další údajně jedovaté látky v zelných smoothie jsou tzv. sekundární rostlinné látky, jako např. lektiny, které se považují na “přirozené pesticidy”. Už jen tento výběr slov v mnohých lidech vzbuzuje pocity strachu.
Kategorie látek, o kterou tu jde se souhrnně nazývá “Alkaloidy”. O opravdu, zde můžeme najít zástupce, které jsou již v malém množství jedovaté.
Právě pro svou jedovatost nepatří byliny jako konvalinka, ocún jesenní, bolehlav, listy tisu, muchomůrky atd. do zeleného smoothie a na talíř všeobecně.
Tam venku roste velmi málo opravdu jedovatých bylin a tyto se dají velmi snadno s praktickým bylinářským průvodcem rozeznat. Je tedy opravdu složité se zeleným smoothiem přiotrávit.
V JEDLÉ “divoké zelenině” nenajdeme žádné relevantní množství alkaloidů. Pokud se v divokých bylinkách vůbec nevyznáte a nemáte chuť a nebo čas zorientovat se v tomto zajímavém světě, můžete sáhnout po bylinkách, které pozná opravdu každý – pampeliška, kopřiva a sedmikráska. A nebo se připojit do celoročního kurzu Bylinkové školy Síly pro život, který vám prakticky pomůže zorientovat se v divokých bylinkách.
Kromě toho existují alkaloidy, které mohou být ve správné dávce velmi ozdravné, např. Capsaicin, který je obsažen např. v chilli a kajenském pepři.
Lektiny, o kterých jsme psali na začátku jsou k nalezení hlavně v obilovinách, osivu a luštěninách. Tedy v ingrediencích, které se do zeleného smoothie nedávají.
Další sekundární rostlinné látky jako např. polyfenoly, karotenoidy, flavonoidy, antokyany atd. jsou tím důvodem, proč zelené smoothie vůbec pít. Pozitivní působení těchto látek na organizmus je již dobře vědecky doložen. V běžné stravě se tyto látky vyskytují v opravdu malém množství.
Tyto látky působí mimo jiné antioxidativně, antikarcenogenně a protizánětlivě. Působí skvěle jako prevence a podpora léčby dnes tak rozšířených chorob a pomáhají tělu v jeho vlastní DETOXikaci.
Zelené smoothie by nemohlo být vzdáleno dále od tohoto tvrzení. Kritici zeleného smoothie tvrdí, že ve smoothie jsou obsaženy tzv. “gointrogeny” (antinutrienty). Toto tvrzení je “přitažené za vlasy” stejně jako u kyseliny šťavelové a ledvinových kamenů.
Gointrogeny jsou látky které buďto blokují příjem jódu nebo také přeměnu jódu, který přijímáme ze stravy na formu, která je pro naše tělo použitelná.
Výsledek by byl v obou případech nedostatek jódu a s tím spojená snížená funkce ŠŽ.
Gointrogeny jsou k nalezení hlavně v těchto potravinách:
Cibule, perlové proso, maniok, červené slupky burských ořechů, sojových bobech a v vlašských ořeších.
Žádná z těchto potravin do zeleného smoothie nepatří. A i kdybyste si přeci jen něco z toho umixovali, nebyl by to problém. Omezení funkce štítné žlázy se objevují hlavně u lidí (v chudých oblastech světa), kteří se stravují pouze těmito potravinami. Tedy výrazně jednostranně.
Při pokusech na krysách se ukázalo, že se problémy se štítnou žlázou vyvinuly, když byly krysy krmeny 75 dní pouze vlašskými ořechy. S pokusy na zvířatech opravdu nesouhlasíme, zmíněná studie již ale existuje a poukazuje na fakt, že jakákoliv jednostranná dieta vede k problémům.
V Súdánu je nedostatek jódu velmi rozšířen a s tím spojené poruchy. Obyvatelé Súdánu získávají až 74% kalorií z perlového prosa, tedy nejedí prakticky nic jiného.
U lidí, kteří v kojeneckém věku dostávali jako náhradu mateřského mléka sójové mléko existuje v dospělosti zvýšené riziko onemocnění štítné žlázy.
Otázkou tedy je, jestli se u vás objeví onemocnění štítné žlázy, když občas sníte hrst vlašských ořechů nebo dvakrát v týdnu sníte sojový hamburger? A nebo když budete mít každý den půl cibule v salátu?
Ne, samozřejmě ne.
Poslední skupinou potravin obsahujících gointrogeny, které se mohou objevit v zeleném smoothie jsou brukvovité.
Patří sem kadeřávek, kedlubna, bílé zelí, květák, růžičková kapusta, ředkev, hořčice, řepka a několik dalších. Vyšší obsahy gointrogenů jsou k nalezení v růžičkové kapustě, hořčici a v řepce. Právě tyto 3 plodiny se v zeleném smoothie vůbec nevyskytují. Zbývající brukvoviny obsahují jen malé množství gointrogenů.
I zde vidíme stejný princip, tak jako u výše zmíněných skupin potravin. Struma, onemocnění ŠŽ, se vyvinula jen u králíků krmených pouze a dlouhodobě brukvovitými plodinami.
U lidí vidíme v literatuře případy vzniku strumy v souvislosti s konzumací brukvovitých plodin pouze v souvislosti s hladomorem, chudobou a mezi válečnými zajatci. Gointrogeny mohou negativně ovlivnit štítnou žlázu v případě, že jsou lidé nuceni jíst pouze brukvovité plodiny a zároveň mají malý nebo žádný přísun jódu.
Ty samé látky (Thiokyanáty), které působí v nerealistických množstvích gointrogenně, mají v opravdu malých množstvích skvělé působení na náš organizmus. Působí např. antikarcenogenně, stimulují imunitu, působí proti artritidě, pomáhají snižovat hladinu krevního cukru a působí antimikrobielně. Vlastně neexistuje nic lepšího než jíst pravidelně brukvovité plodiny. Buďto jako šetrně podušenou zeleninu, nebo čerstvý salát a nebo v zeleném smoothie.
U tohoto bodu se nemusíme moc dlouho zdržovat. Jde ze především o definici některých ingrediencí zeleného smoothie.
Někdo pojmenovává divoké byliny jako plevel a jiný ví, že se jedná o byliny s velkým léčebným potenciálem.
Listy stromů jsou prý nepoživatelné a byly používány pouze ve válečných dobách. Musely se pulverizovat, aby byly vůbec poživatelné. No, obiloviny se také musí nejprve umlýt, protože zrna obilovin bez jakékoliv úpravy nedokáže žádný člověk strávit.
Pokud se listy stromů pořádně rozkoušou nebo umixují, můžeme z nich mít velký užitek. Hlavně z jejich vitálních látek a také z vlákniny. V poslední době je již známo, že nejen stravitelné složky potravin, ale také ty nestravitelné (vláknina) jsou pro naše zdraví esenciální. Právě potraviny, které obsahují málo vlákniny vedou k nejrůznějším nemocem trávicího traktu a tím následně i k dalším civilizačním nemocem.
Listy stromů mají své místo v zeleném smoothie hlavně na jaře a v několika málo gramech. Rozhodně se vyplatí si je přitáhnout do svého zeleného smoothie a dalších receptů.
V zeleném smoothie tedy nenajdete žádné nebezpečné množství kyseliny šťavelové, jeho konzumace nevede ke vzniku ledvinových kamenů a poškození chrupu a neomezuje zdravé fungování štítné žlázy. O otravě organizmu nemůže být také řeč.
Právě naopak. Většinu negativních zpráv o zeleném smoothie můžete jednoduše otočit. Zelené smoothie obsahuje jen málo kyseliny šťavelové (oxalátů), chrání před vznikem ledvinových kamenů, ochraňuje zuby před poškozením, zlepšuje celkově zdraví a regulační schopnost štítné žlázy a podporuje přirozené detoxikační schopnosti organizmu.
Pokud si chcete do svého života přitáhnout divoké zelené bylinky a využít jejich síly pro své zdraví, začněte s nimi opravdu gurmánsky vařit. Více informací najdete zde.