Štětka planá a Lymská borelióza

I když vypadá jako bodlák tak to není bodlák. Štetka náleží své vlastní čeledi a to ke štětkovitým (dipsacaceae). Štětka je k nalezení jak v Evropě tak i v Africe. V  lidovém nářečí je štětka planá známa také jako „tkalcův bodlák“ nebo „kartáč na sukno“ (volně přeloženo).  Tyto názvy mají původ v užití štětky v textilním průmyslu k zdrsňování textilií.

DSCF2105V lidovém léčitelství se štětka používala jako prostředek na podporu funkce žlučníku, močových cest, potních žláz a zažívacích orgánů.

Co štětka obsahuje?

1. Iridoidy

jsou to sekundární rostlinné látky, které rostlina používá ke své ochraně proti bakterií a plísním. Mohlo by se říci, že iridoidy jsou něco jako součást imunity štětky plané.

2. Saponiny

jsou také látky podílející se na obraně rostliny před parazity. Samponiny ji chrání před plísněmi. Poněvadž rostliny nemají aktivní imunitní systém jako obratlovci musejí se rostliny škůdcům postavit biochemií. Přesné působení saponinů u obratlovců není ještě zdaleka prozkoumáno.

Dále obsahuje inulin, hořčiny (důležité látky pro dobré trávení) a soli draslíku.

V léčitelství se štětka používá jak vnitřně tak i zvenku. Její spektrum působení zabírá nemoci jako je dna, artritida, revma, zadržování vody např. při snížené funkci srdce. Dále pak při nezánětlivých kožních onemocnění (dermatóze) a akné.

Již v 1. století našeho letopočtu používal lékař Dioskorides štětku např. při bradavicích.

Štětka a Borelióza

Německý etnobotanik Wolf Dieter Storl se ve své knize o borelióze věnuje použití štětky proti této multisystémické infekční chorobě. Působení byliny mohl zdárně vyzkoušet na svém vlastním onemocnění touto chorobou. Následně poté začal sbírat zprávy lidí, kteří se zdárně vyléčili pomocí přírodních léčiv.

borrelia_0Na jeho cestě k léčení boreliózy jej inspirovala kniha Metthew Wooda „The Book of Herbal Wisdom“. Z této knihy se dozvěděl mnoho o Woodových experimentech se Štětkou v boji proti borelióze. Wood, sám znalec tradiční čínské rostlinné medicíny, dávno rozpoznal souvislost mezi systémovým komplexem syfilisu a boreliózy. Syfilis se v Číně zdárně touto bylinou léčí. Tak zaznamenal také M. Wood. úspěchy v léčbě boreliózy pomocí štětky plané.

Lymská borelióza je v poslední době stále častější téma. Symptomy tohoto onemocnění jdou daleko za všem známý červený kruh okolo kousnutí klíštětem. Nevysvětlitelné problémy pohybového aparátu nebo i symptomy nervového rázu mohou být způsobeny boreliózou nebo jejími ko-infekcemi. Dr. med. Dietrich Klinghardt se této nemoci věnuje již mnoho let. Jeho článek připravujeme.

Zdroje: Dr. med. Liutgard Baumeister-Jesch – „Einblicke in die Welt der Mikronärstoffe“, Dr. med. Joachim Mutter – „Gesund statt chronisch krank“

Komentáře