Když se řekne Monsanto, tak by si člověk v prvním okamžiku nepředstavil nic zlého. Mon = můj, Santo = svatý. Jak nám už ale zákon polarity ukazuje, i za tou nejkrásnější ideou její protipól. V případě Monsanta můžete tušit totéž. Je to firma, která se zabývá genetickou úpravou osiv, vývojem a výrobou herbicidů a dalších ochranných postřiků pro rostliny.
V květnu 2016 jsem zaregistrovali zprávu, že firma Bayer plánuje koupit Monsanto – z tohoto svazku vznikne mega nadnárodní-komplex spojený z chemicko-farmaceutického gigantu a agrárního globálního koncernu.
Rozhodně z toho pro naše zdraví nevzejde nic dobrého.
V tomto článku bychom se chtěli podívat na herbicid glyfosát, který je v zemědělství EU povolen a excesivně používán. Tato látka se ale bohužel nezastavila ani před našimi domácnostmi. Každý už dozajista slyšel jméno “Round up” – počeštěno pak “randap”.
Co je Glyfosát?
Glyfosát je chemická sloučenina ze skupiny fosfonátů. Je to účinná látka mnoha širokospektrálních herbicidů a je používán více jak 30 let. Glyfosát působí na neselektivně na všechny rostliny. Pouze geneticky pozměněné rostliny jsou imunní – jde hlavně o pšenici, řepku a kukuřici.
Jak se glyfosát dostává do našeho organizmu?
Od roku 2000 do 2010 se použití herbicidu zpětinásobilo. Firma Monsanto na něm vydělala ročně 2 miliardy dolarů. Zemědělci jej požívají a vyčištění polí od plevele před setím a i během zrání je obilí několikrát ošetřeno. Velkou vlnu odporu vyvolala tzv. “desikace obilí” – jde o poslední postřik obilí těsně před uzráním. Rostliny vynaloží své poslední síly k dozrání pak ale zemřou a uschnou. To enormně usnadňuje zemědělcům sklizeň. Glyfosát zůstává v zrní a tak se dostává do našeho těla.
V roce 2014 byly v Rakousku v 5 z 15 housek nalezeny stopy glyfosátu.
Používání vede k tomu, že se glyfosát dostal do vodního oběhu a začal nám “téct” z vodního kohoutku.
Studie Global 2000, kterou provedla organizace FOE (Friends of the Earth) prokázala, že se glyfosát dostal až do našich těl a jeho metabolity jsou k nalezení v naší moči. V zemích, ve kterých se “sikkace” obilí provádí ve velkém, jsou koncentrace velmi vysoké. Bylo zkoumáno 182 probantů z 18 zemí. Žádný z nich nepoužívá doma Roundup a stravuje se převážně konvenčně.
Zde je malý přehled:
Malta 90%
Německo 80%
Polsko a Ukrajina 70%
V Čechách to bohužel nevypadá o moc lépe – Čechy a Kypr 60%
Stopy v glyfosátu v mateřském mléce
Kojení je považováno za nejlepší formu stravy našich dětí. Povolená hodnota pro glyfosát v mateřském mléce je stanovana na max. 0,1 ng (nanogram). Německá strana Zelených nechala udělat rozbor mateřského mléka u 16 kojících žen z různých spolkových zemí. Výsledky ukázaly hodnoty mezi 0,210 a 0,432 nanogramu na mililitr mateřského mléka.
Toxikoložka Irene Witte z univerzity v Oldenburgu považuje tyto hodnoty za alarmující.
“..nepočítala jsem s tak vysokými hodnotami metabolitů glyfosátu v mateřském mléce, tato látka je rozpustná ve vodě a ne v tucích”.
Glyfosát, rakovina a další chronická onemocnění
V roce 2015 ohodnotila WHO glyfosát jako “pravděpodobně rakovinotvorný”. I přes tento signál se Evropská komise pro kontrolu potravin shodla na jeho dalším používání.
Ve velkém množství studií (118) bylo prokázáno, že glyfosát působí v našem těle podobně jako hormon (Xenohormon) a tím tak uvádí naši hormonální rovnováhu do disbalance. To má za následek např:
selhání ledvin, rakovina prsu, slinivky, ledvin, štítné žlázy, jater a močového měchýře, vážné poškození mozku.
Jedovatý koktejl
Jak tomu tak často bývá, působí glyfosát mnohem jedovatěji za přítomnosti dalších látek jako jsou např. těžké kovy (rtuť z amalgámových plomb) a hliník.
Co dělat?
Zde jsme seřadili pár tipů, jak minimalizovat přísun glyfosátu do našeho organizmu a minimalizovat jeho toxicitu.
1.
Jezte BIO. Veganství a vitariánství jsou formy stravování, které mohou velmi podpořit naše zdraví. Až 90% toxinů přijímáme podle Dr. Ruedigera Dahlkeho spolu s živočišnými potravinami. To jsou maso, mléko, sýry, smetana, tvaroh, vejce, ryby atd. To znamená, že když se obejdeme bez živočišných bílkovin, zredukujeme přísun toxinů až o 90%. Je však velmi důležité, aby potraviny byly kvalitní.
Nemá smysl detoxikovat organizmus toxickou stravou!!
Najděte si svého bio farmáře a vědomě jej podporujte nebo nakupujte na farmářských trzích a v nejlepším případě si pěstujte zeleninu sami.
2.
Pořiďte si kvalitní, 5ti stupňový osmotický filtr na vaší pitnou vodu. Roundup se nepoužívá pouze v zemědělství, ale i ve vašem sousedství, v lesích, na veřejných prostranstvích, obcích….prostě všude tam, kde by mohla tráva zhohyzdit to, co lidé postalvili. Cesta glyfosátu do naší pitné vody se tak velmi zkrátila.
3.
Jezte divoké byliny. Glyfosátový postřik přežijí pouze geneticky upravené rostliny. U divoké zeleniny máte svou potravu pod kontrolou a jistotu, že vaše strava je co nejčistší a nejvitálnější. Obsah vitálních látek je mnohonásobně vyšší než u konvenční zeleniny a právě tyto látky chrání náš organizmus před negativními vlivy prostředí a podporují detoxikační orgány v jejich funkci (játra, ledviny, střeva). Naše Divoké kuchařky najdete zde >>>
4.
Mluvte o tom se svými blízkými. Bohužel v našem okolí vidíme, že v každé druhé zahradě používají lidé Roundup. Většinou ani nevědí, jaký vliv to má na jejich a následně na zdraví nás všech. Glyfosát se dostává vodními cestami do studen a pak dále do naší kuchyně!
Dále je důležité si uvědomit, že koupí každého produktu, který byl vypěstován pomocí Roundupu, podporujete jeho výrobu!! Bohužel nestačí Roundup nekupovat a nepoužívat jej, ale je potřeba bojkotovat co nejvíce potravin vypěstovaných konvenčním způsobem – tedy za pomoci glyfosátu.
To se týká hlavně: chleba, cereálie, konvenční ovoce a zelenina.
Bohužel do tohoto seznamu musíme zahrnout i pivo, které patří k hlavním zdrojům otravy glyfosátem.
To nejmenší, co můžete udělat je sdílet tento článek s vašimi přáteli a začít propagovat a podporovat.
Štěpán a Melanie
P.S.
Divoké vaření je nejen BIO, ale chrání i naši přírodu. Naše divoké recepty najdete zde: