3. tipy pro vitariánskou konzervaci ovoce

Konzervace a zavařování ovoce je v naší mysli a vzpomínkách spojeno vždy s vařením a želírovacím cukrem. Každý, kdo se s vými prarodiči trávil léto ví, že toto období je spojeno s velkým shonem, sháněním ovoce, mytím sklenic a napětím zda se vše podaří tak, jak má. Zima je přeci dlouhá a měli bychom tedy mít vše nachystané.

Jenže co si to vlastně do zimy v podobě zavařenin chystáme? Je to opravdu to, co nám dodá vitamíny a opravdovou chuť ovoce? Myslíme, že je na čase přehodnotit situaci a podívat se na to, co se se zavařeným ovocem stalo. Chtěli bychom napsat, že sami občas něco zavaříme, ale rozhodně to nejsou tak monstrózní akce, jaké jsme pořádali ještě před několika lety.

Proč naše rodina nemrazí?

Je mnoho způsobů, jak uchovat potraviny. Jedním z nich je zamražování, od kterého jsme upustili. Důvod je jednoduchý: zamražená potravina ztratí jakoukoliv vitalitu. Mražení je proces, který jde úplně opačným směrem, než trávení.

Navíc, když pak konzumujeme mražené v zimě, tak místo toho, aby nás uchovaná energie léta oteplila, dáváme tělu signál opravdu hlubokého chladu. A to si v zimě opravdu nepřejeme.

Jak je to se zavařeninou?

Víme, že všechny vitamíny a další vitální látky jsou velmi citlivé vůči teplu. Jakmile se potravina zahřeje nad 42°C, všechny vitamíny, bílkoviny a enzymy denaturují a nejsou pro naše zdraví přínosné.  O obsahu rafinovaného cukru v každé marmeládě nemusíme mnoho hovořit.

Zavařovat nebo zavírat?

Od té doby, co jsme vyzkoušeli konzervační techniku podle Anastasie, nechceme dělat s ovocem už vůbec nic jiného. Všechny vitální látky jsou zachovány a navíc ušetříme spousty času a energie, kterou jsme dříve vynakládali na zavaření kil ovoce.

3 tipy pro vitariánskou konzervaci zavíráním

1. připravte si menší skleničky (200ml) se šroubovacím uzávěrem (twist off). Skleničky by měly být čisté a víčka s nepoškozeným gumovým kroužkem. I malé znečištění gumy plísní může znehodnotit uložené ovoce.

2. Natrhejte ovoce (bobule) nejlépe přímo do skleničky. Ovoce neomývejte a snažte se, aby ve skleničce neskončil ještě někdo další (pavouček, brouček, atd.). Ovoce by mělo být nepoškozené, bez hmyzích kousanců, sbírejte pouze zdravé kusy. Rybíz trhejte a ukládejte také se stopkou.

3. Skleničky pevně uzavřete a uschovejte v chladu, suchu a temnu. Během následující doby může dojít k jemné fermentaci (která ale není vůbec na škodu). Měkčí ovoce jako rybíz, ostružiny a  maliny mohou pustit ve skleničce šťávu. Po otevření spotřebujte skleničku do několika málo dnů.

Ovoce se dá použít, stejně jako čerstvé, všemi možnými způsoby. U nás putují bobule na smoothie na lžičku, do koláčů a ovocných pitíček pro děti.

Takto uchované ovoce neztrácí svou životní energii a my ji můžeme takto uloženou čerpat i během zimního období. Bakterie žijící na bobulích pomáhají v konzervačním procesu a jsou pro náš organizmus stejně přínosné jako vitamíny uložené uvnitř ovoce.

Vyzkoušej a uvidíš.

Pokud stále bojuješ s únavou, chtěl bych ti nabídnout pomoc v poradně Síly pro život. Někdy je potřeba, podívat se na věc z několika úhlů pohledu. Strava, ušitá tobě přesně na míru,  hraje samozřejmě jednu z klíčových rolí.

Přejeme ti vše dobré a krásné léto!

Štěpán a Melanie

sila-pro-zivot-logo

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Komentáře