Orsej jarní – vitamínová bomba!

Orsej jarní

Divoké byliny byly a já doufám, že znovu budou našimi celoročními průvodci. Skrývají v sobě nejen svůj biochemický potenciál, plný vitamínů, éterických olejů, salvetrolů a minerálů, ale i svou vlastní kvalitu oslovující naší duši. Každá bylina je ve své podstatě opravdová osobnost jako ty sám. Má svá oblíbená místa, oblíbenou potravu a sousedy se kterými si dobře rozumí. Nikdy neroste tam, kde se jí nelíbí nebo nemá vhodné podmínky pro život. Buď si jistý, že i tyto vlastnosti jejím užíváním v sobě budeš rozvíjet.

Jarní čas je doba, kdy se naše tělo zbavuje balastu nasbíraného přes zimu. Za chladu trávíme podstatnou část dne v uzavřených prostorách, ve kterých je méně kyslíku nežli venku, díle se méně hýbeme a cirkulace naší krve a lymfy je zpomalena. Snížené množství kyslíku negativně ovlivňuje mnoho procesů v našem těle a podporuje tak ukládání škodlivin.

Aby naše tělo mohlo dál dobře fungovat spotřebovává k tomu zásoby vitamínů a minerálů nasbíraných přes rok a látky podávané během zimy. Tyto jsou ale vetšinou konzervovány a tudíž trochu ochuzené právě o vitální látky (vyjímkou je kyselé zelí a pickels, které kvašením spíše získávají).

S příchodem jara se vše změní. Jdeme ven, hýbeme se a hlouběji dýcháme. Vystavujeme naší pokožku slunečním paprskům a opět trochu mládneme.

Příroda nám okamžitě po oteplení nabízí mocné pomocníky, abychom se rychleji dostali ze stavu nedostatku. Jedním z vůbec z prvních poslů je Orsej jarní. Tato nenápadná bylina je asi největší dodavatel vitamínu C. Dříve se vědomě používala při kurdějích, tedy nemoci při chronickém nedostatku vitamínu C.

Jakou funkci má v těle vitamín C?

– působí antioxidativně
– proti trombóze a snižuje krevní tlak
– detoxikuje toxické kovy hlavně hliník
– detoxikuje chemikálie a zbytky léčiv v játrech
– regeneruje oxidovanou Glutation (sirná látka chránící buňky před toxickými kovy)
– posiluje imunitu
– má protirakoviné vlastnosti
– umožňuje resorbci železa ve střevě

Na kurzech léčebných metod Dr. Klinghardta je vitamín C často diskutován a používán při následujících potížích:

– akutní a chronické záněty
– poruchy v metabolizmu tuků
– cukrovka
– rakovinlvé nádory, hlavně u rakovinu prsu
– rakovina žaludku
– při heliobacter pyroli
– otrava toxickými těžkými kovy a dalšími toxiny
– při anémii a nedostatku železa (hlavně v těhotenství)
– koronární onemocnění
– při oxidativním stresu, astmatu a alergiích
– při vysokém krevním tlaku
– infekce herpesu
– morbus parkinson
– kouření

Orsej jarní najdeš především pod keři, na kraji lesa ve velhčí půdě. Tvoří souvislé koberce malých, sytě zelených, masitých listů ve tvaru srdce. Je to tedy velmi společenská bylina, která skýtá největší poteciál do svého vykvetení od března do května, poté je pro nás nebezpečná!

POZOR!! Bylina je po vykvetení jedovatá! Do vykvetení ji ale můžeš konzumovat bez obav.

U divokých bylin všeobecně platí, a to je i naše osobní zkušenost, že hodně bylin není vždy hodně zdraví. Vyzkoušej nejprve 4 – 6 lístků do salátů nebo zelených smoothie.

Na všechny přírodní látky, i na ty sebezdravější, může tvoje tělo reagovat alergicky. Na začátku nikdy nekombinuj více bylin. V případě alergie bys pak nepoznal, na jakou bylinu alergie vznikla.

Při větší dávce může dojít k příliš velkému detoxikačnímu impulzu, který tvé tělo nemusí pociťovat úplně příjemě. U deoxikace platí vždy opatrný postup a vhodná kombinace látek. Určitě bych doporučil užívat doprovodné látky s např. s řasou chlorella nebo s přípravkem Zeo-celar (zeolit s pastuší tobolkou), které zajistí vyloučení toxinů z těla ven. Jedy mají tu vlastnost, že se střevní stěnou opět resorbují do organizmu.

Tip ke konzumaci Orseje jarního:
1.- 3. den 1 až 4 lístky
4.- 6. den 5 až 8 lístků
Po 1. týdnu můžeš dávku stupňovat podle chuti až do vykvetení, poté Orsej z jídelníčky odpadá.

Tento článek je 1. díl seriálu o divokých bylinách, který pro tebe během roku připravujeme a zdarma ti dáváme k dispozici. Pokud máš zájem a ještě neodebíráš naše novinky, zaregistruj se prosím v postranním panelu. Jako dárek dostaneš e knížku s 5 nejoblíbenějšími recepty našich zlatíček.

Jiné bylinné zdroje bohaté na vitamín C, které jsou dostupné po celý rok, budeš dostávat v dalších novinkách.

Tvoji Melanie a Štěpán

Komentáře