Léčebný půst – brána ke zdraví

Mocným krokem ke zdraví je půst. Žádný léčebný postup od nás nevyžaduje podobnou sílu vůle a nekonfrontuje nás s našimi vlastními závislostmi, emocemi a myšlenkovými spirálami tak, jako právě půst. Spojuje se v něm nejen očista těla, ale také očista ducha.
Opravdový léčebný půst

Vše na světě má svůj protiklad: teplo – chlad, světlo – tma atd. To nám připadá přirozené a vnímáme to jako fakt. Proč nám ale nejde totéž u činnosti, jakou je přijímání potravy? Proč jsme v dnešní společnosti zapomněli na opak přijímání potravy? Možná proto, že v nás tkví představa, že hlad je známkou chudoby, nedostatku a neschopnosti postarat se o materiální zajištění sebe sama a rodiny. Možná proto, že máme všeho dostatek, tak proč bychom se měli omezovat.

Půsty zaměňujeme s šetřením a utahováním opasku. Takovou podstatu  půst opravdu nemá.

Léčebný půst je mocným krokem na cestě ke zdraví. U půstu nejde jen o tělesnou očistu, ale také o očistu ducha. Žádný léčebný postup od nás nevyžaduje podobnou sílu vůle a nekonfrontuje nás s našimi vlastními závislostmi, emocemi a myšlenkovými spirálami jako půst.

Přesto lidé,  kteří se již jednou postili, chtějí zažít ten pocit znovu. Nejen pro explodující energii, která se dostaví po několika málo dnech, ale také proto, že léčebný půst může přinést dlouhodobě opravdové uzdravení.

Co je léčebný půst?

Léčebné půsty znamenají zřeknutí se pevné stravy od několika málo dní až po 30 dnů (nebo ještě déle). Většina postních kúr trvá pět až deset dní. U opravdového ozdravného půstu se pije pouze voda, zatímco u jiných postních variant (např. podle Buchingera) jsou dovoleny také šťávy, zeleninové vývary a bylinné čaje. K ozdravnému půstu neoddělitelně patří očista střev. Pouze s vyprázdněnými střevy je možné postit se příjemně a bez komplikací.

Léčebné půsty nemají nic společného s dnešními postními metodami praktikovanými mezi masopustem a Velikonocemi. U nich jde především o zřeknutí se na tuto dobu např. alkoholu, cigaret, čokolády nebo televize. Naproti tomu léčebný půst je technikou s hlubokým účinkem, který mnohé mění jak v těle, tak i duši.

Léčebný půst může působit zázraky

Půsty mnohé z nás velmi fascinují. Snad každý má ve svém okolí někoho, kdo nějakým půstem prošel a podal zprávu o neuvěřitelných změnách, které zažil na vlastní kůži. Většinou se tyto zprávy netýkají jen redukce váhy.

Ačkoli při půstu shodíme přebytečná kila, smyslem a cílem půstu není redukce váhy, ale očista těla a ducha. Mnoha lidem se díky půstu podařilo tzv. sebevyléčení.

Vrací se nemoc zpět po skončení půstu?

Často se říká, že půst vede pouze ke zmírnění symptomů a to jen po dobu jeho trvání. Jakmile se lidé vrátí zpět ke své původní stravě, vrátí se potíže nejdéle do 10 dní.

I to se může stát, půsty nejsou rozhodně lékem na všechny neduhy a nemoci. Na půst by se mělo hledět jako na dobrý vstup do nové, vědomé, zdravé stravovací fáze a další životní fáze. Kdo se po půstu začne chovat a stravovat stejně jako před ním, nemůže se divit, že se jeho potíže brzy vrátí zpět.

To je doloženo studií z roku 1991 z Univerzity Oslo. V randomizované a kontrolované studii s 53 účastníky, kteří trpěli artritidou, rozdělili sledované účastníky na dvě skupiny. 26 z nich zastupovalo tzv. kontrolní skupinu. Strávili čtyři týdny na klinice, kde podstupovali běžné procedury a jedli klasickou stravu.

Druhá skupina 27 účastníků strávila čtyři týdny ve Wellness hotelu, kde se postili 7-10 dní a následně se stravovali vegansky a bezlepkově. Těmto pacientům bylo doporučeno, aby se až do konce roku stravovali vegetariánsky.

Po prvních čtyřech týdnech se postní skupině dařilo mnohem lépe. Bolesti byly menší, klouby byly pohyblivější a nebyly již tak oteklé. Krevní zánětlivé hodnoty nebyly tak vysoké. V kontrolní skupině se zlepšil pouze pocit bolesti. Po uplynutí jednoho roku se dařilo postní skupině, která se po celý rok stravovala zdravěji, stále dobře.

Půst sám o sobě nemůže přinést dlouhodobé změny k lepšímu. Je důležité, aby byl doprovázen změnou stravy a životního stylu.

Ještě účinnější je ke zdravé stravě zařadit v pravidelných intervalech tyto léčebné půsty jako protipól stravování.

Nikdo nezemře hlady

Pokud uvažujete o půstu, rozhodně nemusíte mít obavy z toho, že vyhladovíte. Bez stravy je možné přežít mnoho týdnů. V Bibli je údaj o 40 denním půstu.

 Je půst něčím nepřirozeným?

Mnoho lidí má dojem, že půst je něčím příšerně nepřirozeným. Je to prostředek k týrání těla. Člověk má pak přece šílený hlad a myslí stále jen na jídlo. Brání se možnému hladovění.

Opak je pravdou: půst je něčím velmi přirozeným a naše tělo jej zná velmi dobře. Z různých dějinných epoch jsou doloženy půstové návyky našich předků.  V mnoha duchovních kulturách byl a je půst samozřejmostí k dosažení spirituálního vývoje a osvícení.

Jojo efekt skrze půst?

Mnoho lidí má obavy, že po “přinesení oběti” půstu zažijí známý jojo efekt. Kdo se rozhodne pro léčebný půst, nedělá to v první řadě pro dosažení ideální váhy, ale proto, aby dal svému tělu čas a klid tolik potřebný k nalezení cesty zpět k sobě. Nejedná se tedy o nulovou dietu, po jejímž skončení začneme okamžitě jíst jako dřív.

Půst působí dlouhodobě. Mění myšlení a cítění. Člověk již nechce svému tělu dělat to, co doposud. Člověk se naučí vážit si a milovat své tělo a do budoucna chce pro něj jen to nejlepší. Staré zlozvyky a neřesti už nemají žádnou šanci – a proto není ani důvod pro jojo efekt.

Pro koho je půst a pro koho ne?

V základu by se mohl postit každý. Pokud vlastní půst bez návratových dnů netrvá déle než 5 – 7 dnů, může se preventivně postit téměř každý. Lidé, kteří trpí dlouhodobě nějakou chronickou chorobou a chtějí se postit déle, by svůj záměr měli konzultovat s lékařem nebo terapeutem.

Lidé s těžkým onemocněním srdce a ledvin anebo jinými těžkými chorobami by se postit neměli.
V době těhotenství a kojení by ženy také neměly podstupovat žádné půsty.

Jak je zřejmé, půsty jsou a budou zajímavou metodou, jak nasměrovat svůj život zdravým směrem. Kdo z vás by měl chuť prožít jeden takový postní týden s námi, je srdečně vítán.

Více informací zde >>>

Komentáře