Je několik potravin v naší kultuře, které mají opravdu dlouhou tradici. Mezi ně patří kyselé nebo také nakládané zelí. Je to potravina fermentovaná, plná mléčných bakterií, které jsou pro naše zdraví, především pak naši imunitu, velmi přínosné. Je to potravina a doplněk stravy v jednom. Je plná účinných a životně důležitých mikroorganismů, které nás chrání před chronickými nemocemi, parazity, viry a nebezpečnými bakteriemi.
V dnešní době, kdy můžeme jíst během celého roku takřka vše, co nás napadne, nemáme nutnost znovuobjevovat něco tak zastaralého jako právě kyselé zelí. Kdo chtěl dříve zůstat zdráv a fit během celé zimy, jedl právě tuto kyselou potravinu.
Kyselé zelí vzniká, když mikroorganismy stráví cukry čerstvého zelí. Kromě cukrů tráví také celulózu a dělají tak tuto zeleninu lépe stravitelnou. Mikroorganismy se během tohoto procesu masově množí, proto je kyselé zelí v neupravené podobě optimální probiotikum.
Během fermentace zelí vytvářejí mikroorganismy vitamin B12. Tento důležitý vitamin je produkován mikroorganismy, a proto ho v zelenině prakticky nenajdeme. Pokud jíme neomyté ovoce nebo zeleninu, máme možnost i jako vegetariáni a vegani získat dostatek vitaminu B12. To se v dnešní „hygienické“ době už ale neděje. Naložené, fermentované zelí je proto dobrým zdrojem tohoto vitaminu.
Lékaři předepisují antibiotika jako na běžícím pásu. V léčbě mají své opodstatnění, ale nesmíme zapomínat, že takováto kúra „odstraní“ i ty dobré střevní bakterie, které nás chrání před parazity, viry a bakteriemi. Pokud nepodnikneme nic na jejich obnovení, usídlí se právě ti nezvaní hosté na střevní sliznici a je jen otázkou času, kdy se to projeví na našem zdravotním stavu. Proto bychom se měli po každé ATB kúře postarat o dodání nových probiotických bakterií do našeho střeva. Kyselé zelí nám v tom může pomoci.
Kyselé zelí a mnoho dalších fermentovaných potravin jsou často prastaré superpotraviny, které našemu tělu dodávají neuvěřitelnou sílu, energii a zdraví, a které již naši předci po staletí využívaly.
Je tomu 100 let od objevení probioticky účinných organismů, ale až dnes jsme schopni jejich životadárnou práci ocenit. Vypadá to, že fermentované potraviny stojí před svým comebackem. Ve starých časech o těchto mikroorganismech dozajista nikdo nevěděl, ale pozitivní působení na lidské tělo bylo všem známo. A tak naši předci vyvinuli snad ve všech zemích světa mnohé fermentované potraviny – jogurt, kefír, kvas, natto, tempeh, miso a mnoho dalších.
Kupované zelí chutná většinou tak, jak to mnoho lidí očekává: pěkně jemné a vůbec ne kyselé. Bohužel už ale nemá ten pozitivní vliv na naše zdraví. Konzervované zelí ve sklenicích a konzervách je kvůli jemné chuti a trvanlivosti pasterizováno. Zatímco je syrové neohřáté kyselé zelí plné živých mikroorganismů, obsahuje pasterizované zelí sice kyselinu mléčnou, tedy produkt mléčných bakterií, ale žádné živé mléčné bakterie. Kyselé zelí by nás mělo zásobovat právě těmito bakteriemi a ne kyselinou mléčnou.
Není nic jednoduššího! Výroba domácího kyselého zelí je velmi snadná, rychlá a může pobavit celou rodinu. Nejlépe se zelí uchová v kameninovém hrnci s vodním žlábkem, ale i v uzavíratelných sklenicích zelí vykvasí.
V naší Divoké kuchařce najdeš i zajímavý recept s kyselým zelím v kombinaci s divokými bylinkami.
Další informace, recepty a ověřené postupy pro posílení imunity jsme pro tebe připravili ve Fermentačním video kurzu zde:
Malý video návod najdeš zde. Je to naše pravidelná podzimní „Zelí-akce“