Milí přátelé,
každý z nás si přeje do svého života jen to nejlepší. Naše představy o dokonalém a šťasném životě dokáží být opravdu závratné. Žijeme ale opravdu náš život nebo “bruslíme” okolo nebezpečných míst a modlíme se, abychom nenarazili a projeli životem bez nehody?
Je to opravdu náš život, který žijeme?
Během našeho života si skrze naše zážitky okolo sebe vytváříme prostor, v němž se cítíme jistě a pohodlně. Naučili jsme se vyhýbat se nepříjemnému. Mnoho traumat, která zásadně ovlivnila naše životy jsou zdánlivě zapomenuta, a to je dobře, poněvadž, kdybychom si stále vzpomínali na vše hrozné, museli bychom se téměř všichni okamžitě odebrat do psychiatrické péče.
Naší přirozeností je vytvářet okliky okolo těchto temných míst a to nás stojí spoustu energie.
V komfortní zóně není místa pro nepříjemné věci – to je jjejí hlavní charakteristikou.
Kličkování mezi nepříjemnými místy má svá úskalí. Občas se stane, že se dostaneme do siatuace, ve ketré se nemáme pod kontrolou. Vypěníme nebo propadneme strachu a zoufalství. Taková místa představují hranici našeho známého. Určité situace nás dokáží spolehlivě vytočit a my se, pokud se zastavíme a zamyslíme, divíme jak je to možné??? Jsou ale zároveň místa, kde se můžeme o nás samých mnoho dozvědět.
Často se ptáme jak se vypořádat s negativními emocemi a jak dlouhodobě zlepšit kvalitu našeho života. Dr. Ruediger Dahlke píše ve své knize “Princip stínu” o důležitosti naší stinné stránky, ketrý v naší komfortní zóně ztratil význam. Pouze nahlédnutím a rozpuštěním “stínu” můžeme růst a integrovat do našeho života to z čeho máme, někdy už celý život, strach.
Já + stín = celý člověk.
Každý den máme novou příležitost sebrat odvahu a vydat z našeho zařízeného obýváku do neznáma. Tato cesta není vždy jednoduchá. Jakmile se podíváme tam, kde to bolí, objeví se okamžitě strážci naší komfortní zóny a začnou nahlodávat naší vůli, které je zapotřebí dotáhnout změnu do zdárného konce.
S tím musíme počítat a vzít tyto strážce s sebou a nebojovat s nimi. Příkladem takového nahlodávání mohou být myšlenky typu: …nejsi dost dobrý…, …to stejně nezvládneš, vdyť už jsi to zkoušel…, …nech to být, vdždyť to není tak strašné a nebo: když se to nepovede, tak se budeš mít ještě hůř…” A tak dále, prostě začneme pochybovat o svých schopnostech a rozhodnutích. V takových chvílích potřebujeme odvahu a jít krok za krokem zvoleným směrem.
Každý strach se okamžitě ztratí, když jej akceptujeme jako naší součást a vezmeme jej s sebou.
Každá temná oblast našeho života přestane být temná jakmile do ní vstoupíme se světlem odvahy!
1. Namaluj si svůj život
To myslím doslova. Při malování tvé budoucnosti si ujasníš mnoho maličkostí, které chceš ve svém životě přivítat. Obrázek můžeš doplňovata upravovat, základní směr by měl ale zůstat stejný. Co si dokážeš představit , můžeš i dosáhnout!
2. Chovej se tak, jako bys už žil to, co jsi si předsevzal
Trik je jednoduchý: začni hned teď! Začni žít svůj „obrázek“. Pokud ti chybí peníze, přestaň říkat, že na to nebo ono nemáš. Tuto afirmaci můžeš nahradit větou: Toto není momentálně moje priorita.
3. Nemluv, ale dělej
Upřímě, sebelepší meditace ti tvůj sen nesplní! Jdi do akce.
4. Urči si limity
Každý sen by měl mít konkrétní časový limit. Urči si přesné datum, kdy jej chceš dosáhnout. Urči si přesnou sumu, kterou chceš mít tehdy a tehdy na kontě. Chceš mít jen více peněz? Zítra budeš mít o 1kč více, máš přesně co jsi chtěl – více peněz. Konkretizuj přesně svůj cíl.
5. Vytoř rovnováhu
Udělal jsi již 1. kroky k cíli? Tak si odpočiň a pusť vše z hlavy. Často na naše přání tak tlačíme, že je od sebe odpouzujeme. Měli bychom vytvořit zdravou rovnováhu mezi akcí a relaxem.
Chcete něco v životě změnit? Buďte odvážní, rozmyslete si co opravdu v životě chcete a jděte krok za krokem k vašemu cíli.
Vaši Štěpán a Melanie