Léčivých bylin jsou naše louky plné. Ať už je to pampeliška, řebříček, svízel nebo obyčejná tráva, stačí se jen sehnout a sbírat. Mezi absolutní klasiku a navíc mezi naše miláčky, patří také jitrocel kopinatý.
Jitrocel kopinatý je asi nejznámější zástupce asi 200 druhů jitrocelů. V němčině Spitzwegerich – “Rich” znamená král, říká se mu také král cest. Jeho trochu tlustší bratr, jitrocel širokolistý přímo miluje, když po něm šlapeme.
Jitrocel pochází z Evropy a postupně se rozšířil do všech kolonií i do severní Ameriky. Najdete jej až do výšky 1900 m.n.m..
Kdy roste?
Jitrocel můžete najít a sbírat téměř celoročně. V mírných zimách se dá sbírat dokonce i v lednu.
Kde roste?
Najdeme jej na cestách a jejich okrajích a loukách.
Jaké léčivé látky jitrocel obsahuje?
Germanium, draslík, vitamín B a C, zinek, kyselina křemičitá a aucubin, který působí antibioticky.
Co z jitrocele sbíráme?
Listy jitrocele jsou hlavním zdrojem léčivých látek. Při mírných zimách je můžete sbírat prakticky celoročně. Květy jsou ke sběru od dubna do srpna. Obsahují mnoho vzácných olejů a dá se z nich vyrobit například výborná pomazánka.
Proč právě “vnitřní” léčitel?
Jitrocel, nejen že pomáhá léčit vnější zranění jako rány, záněty kůže, otoky, popáleniny a hmyzí štípance, dokonce i u očních zánětů může přispět k uzdravení, ale pokud jej užíváme vnitřně může vyléčit záněty dýchacích cest, záněty v ústech a dásní. Dále zmírňuje záněty žaludku, střev a močových cest. Jak vidíte je to opravdu široká paleta působnosti.
Na duchovní úrovni nám pomáhá překonat útrapy a překážky na naší cestě. Vždy, když se cítíte vyčerpaní a bez motivace, sáhněte po jitroceli. Dodá vám houževnatost a vaše cesta bude opět příjemná a lehká.
Použití
Jitrocel se již po staletí používá jako léčivá bylina na plíce. Kyselina křemičitá zpevňuje plicní tkáň a chrání sliznice, což zmírňuje bolesti při kašli.
Můžete z něj vyrobit čaj, výluh, olejový výtažek, šťávu nebo vynikající zelené smoothie.
U nás doma je jitrocel nedílnou součástí každého zeleného smoothie, a když vaříme, přidáváme jej např. do zeleninových pánví.
Neváhejte a vyzvedněte si léčivou sílu jitrocele už dnes. Je to velmi snadné, nemůžete udělat chybu a nebudete litovat!! V přípravě se fantazii meze nekladou, pro ty z vás, kteří hledáte osvědčené jitrocelové recepty jsme připravili „Divokou kuchařku“ zde.
Přejeme vám vše dobré a sílu pro život!
Štěpán a Melanie