Hloh – srdeční záležitost

Nejen divoké byliny, ale i divoce rostoucí keře a stromy jsou plné vitálních látek a životní energie. Často, a možná i denně, kráčíme okolo pokladu, který má moc ozdravit nejen naše tělo, ale i duši. Příkladem takového pokladu je hloh.

Je to velmi skromný a nenáročný keř, který roste například i na těch nejchudších půdách a snese i radikální zahradnické sestřihy. Vždy opět vyraší, vykvete a na podzim rozdá spousty plodů.

Na jaře a na podzim potěší hloh náš zrak svými květy a plody. Navíc z něj má užitek i naše tělo. I v klasické medicíně jsou jeho ozdravné účinky uznány a používány. V lékárnách a drogeriích najdeme dnes mnoho produktů obsahujících listy, květy a nebo i plody hlohu.

Jeho léčivé účinky můžeme ale využít přímo. Stačí vyjít na malou procházku a nasbírat listy, plody a na jaře květy. Všechny tyto části rostliny se dají využít k přípravě mnoha chutných receptů.

 

A nyní krátká charakteristika hlohu obecného:

Hloh obecný

(Crataegus monogyna a Crataegus laevigata)

Hloh je velmi obvyklý keř a nemusíte jej tedy dlouho hledat. Ve střední Evropě jsou zdomácnělé dva druhy. Listy a plody obou druhů jsou jedlé a plné léčivých látek.

Listy obsahují flavonoidy, plody také, ale ne v takovém množství. Květy hlohu obsahují 15% éterických olejů a listy spolu s plody flavonoidy pomáhající zneškodňovat volné radikály.

Výtažky z květů a listů hlohu jsou klinicky uznaným fytoterapeutikem např. na snižování vysokého krevního tlaku. Hloh je účinnou bylinou také při rekonvalescenci po infarktu a nevykazuje žádné vedlejší účinky. Je jistě dobré vědět, že preparáty připravené z hlohu nepůsobí okamžitě jako tablety proti bolesti. Nástup účinků je pomalý a projevuje se po delším užívání.

Sbíráme hlavně čerstvě vykvetlé květy, které obsahují velké množství éterických olejů. Plody můžeme na podzim sklízet až několik týdnů; i přes mrazíky zůstávají dlouho čerstvé.

Jak použít hloh v kuchyni?

Listy a květy můžeme použít k přípravě salátů a dalším zeleninovým pokrmům. Ale i pro plody sbírané na podzim existuje celá řada možností využití, které sahají od ovocných přesnídávek přes pikantní pomazánky až k hlohové kávě.

Tyto a další recepty najdete v naší nové knize „Lesní kuchařka“ zde: Divoká a Lesní kuchařka

Vaši Štěpán a Melanie

Raw špageti s hlohem

 

Hlohová pomazánka

 

Hlohová přesnídávka

 

 

Komentáře