Divoké bylinky – poklady přírody

Divoké bylinky jsou naší vášní. Od doby, kdy jsme divoké bylinky začali objevovat, uplynulo více než 10 let, přesto nás dnes a denně doprovázejí. Neustále poznáváme nejen nové druhy, ale i další výhody a rozměry jejich působení.

I když si to dnes můžeme jen stěží představit, divoké bylinky jsou naším původním jídlem. Pro naše prapředky představovaly podstatnou část jejich stravy. A ačkoliv to může vypadat staromódně, jsou divoké bylinky v současné době více než aktuální a mají co nabídnout i nám, žijícím moderním a  hektickým životem.

Seznam výhod divoké stravy je dlouhý. Zde vám chceme představit alespoň ty základní.

1.

Divoké bylinky rostou na původních místech, aniž by se o ně zemědělský průmysl “staral” herbicidy, pesticidy a chemickými hnojivy. Jsou také prosty jakékoliv genetické manipulace, která je dnes, bohužel, také na denním programu u mnoha našich základních potravin. Kromě toho jsou bylinky vždy regionální a sezonální, což je nejen skvělé pro naše životní prostředí (nejsou zapotřebí dlouhé dopravní cesty), ale i pro nás samé, poněvadž to, co právě roste v naší blízkosti, je obvykle tím nejzdravějším.

2.

Divoká strava splňuje také kritéria „nulového odpadu“ (Zero Waste). Tato filozofie si v poslední době nachází mnoho příznivců, možná mezi ně také patříte 🙂 Je to skvělá možnost, jak chránit naše životní prostředí od všech těch nesmyslných plastových obalů. (Pokud jste o Zero Waste ještě nic neslyšeli, můžete vyzkoušet nakoupit v nějakém bezobalovém obchodě u vás ve městě nebo přes internet.)

3.

Pokud sbíráte na čistých místech, jsou divoké bylinky k disposici v nejlepší BIO kvalitě – a bez zbytečných certifikátů 🙂

Toto jsou vlastně jen povrchní výhody, protože skutečný poklad leží uvnitř bylin.

4.

Ve srovnání s naší kulturní zeleninou obsahují divoké bylinky několikanásobek vitaminů, enzymů, minerálů a tolik důležitých stopových prvků. Mohou nám tak snadno poskytnout všechny důležité látky, které nutně potřebujeme pro dlouhý a zdravý život.

Zde se dostáváme opět k tématu detoxikace: pro dosažení optimálního vylučování toxinů je velmi důležité, aby naše tělo bylo dostatečně zásobeno všemi esenciálními živinami. V opačném případě se mnohé detoxikační procesy nemohou uskutečnit.

Z tohoto důvodu jsou divoké bylinky ideálními detoxikačními potravinami.

Ale to není všechno!

5.

Každá rostlina nám dále dává svou pravou podstatu! Nejde jen o něco zeleného, co nám poskytuje vitaminy, ale jde o komplexní organismus, který je vedle všech materiálních látek vybaven také duchovními vlastnostmi a informacemi, z nichž se učíme, a se kterými se můžeme spojit.

Můžete si to snadno představit, když pomyslíte na kopřivu a nebo na růži. Obě rostliny se od sebe velmi liší a určitě ve vás vyvolávají nejrozmanitější asociace. Nebo si představte, že pampeliška, která je malá a křehká, dokáže roztrhat i pevný asfalt. To je síla a vytrvalost, o které většina z nás může jen snít…

Každopádně divoké bylinky působí nejen na fyzické úrovni (např. mohou pomoci vyrovnat hladinu našich hormonů), ale také na té duševní (pomáhají nám být duševně vyrovnaní, sebevědomější, vytrvalejší, průbojnější anebo divočejší).

O tomto důležitém aspektu bychom mohli vyprávět mnoho hodin a určitě mu věnujeme některý z našich budoucích webinářů. Pro začátek ale možná postačí vzbudit váš zájem o tyto malé a nenápadné obry.

Více informací najdete na našem YouTube  kanálu, kde vám představujeme řadu bylin a také sdílíme některé z našich oblíbených receptů. Obsáhlou sbírku našich oblíbených receptů a zkušeností s divokou stravou posledních 8 let najdete zde >>> 

Zde jsou naše 3 tipy, jak se můžete ještě dnes připojit k zelené vlně:

1. Začněte ještě dnes s rostlinami, které už znáte.

I když je to možná “jen” kopřiva, na tom nezáleží. Opravdu není nutné znát zpaměti celý herbář, než začnete sbírat bylinky pro vás a vaší rodinu.

2. Aby bylinky chutnaly, potřebujete dobrého pomocníka.

Pokud jste se zamilovali do divokých plevelů, rozhodně stojí za to pořídit si dobrý mixér. Chcete-li vyrábět opravdu dokonalá zelená smoothie, potřebujete vysoko-výkonnostní mixér. Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že je to opravdu velký rozdíl a pravidelné pití zeleného nápoje je mnohem zábavnější. Také se často stává, že nechceme, aby náš drahý přístroj stál jen tak v rohu nevyužitý. I toto hledisko pomáhá, aby nás motivace neopustila 🙂

3. Neustále rozšiřujte své znalosti bylin.

Po prozkoumání toho, co roste na zemi vás pak možná začne lákat také „vyšší patro“ (keře a stromy), které má pro vás připraveno ještě mnohem více divokých pokladů.

Proto jsme pro vás vytvořili Divoké vaření s Divokou a Lesní kuchařkou Síly pro život, které je zaměřené přesně na toto téma. 

Do čtvrtka 26. 8. 2021 platí slevový kód na – 15% letnivyzva21 

Vaši Štěpán a Melanie

Komentáře