Ke Dřínu se naše rodina dostala relativně pozdě. Zhruba před třemi lety Melanie začala v našem okolí zkoumat vše co roste a upravovat plody tak, aby jsme je mohli mlsat i v zimě a na jaře. Vzniklo tak mnoho marmeládových kreací, omáček, chutney a mnoho dalšího. Pak přišla řada na vitariánskou variantu a dřín dostal u nás svou šanci.
Tento keř kvete zjara mnoha žlutými květy, které poskytují včelám jednu z prvních pastev. Plody dozrávají od konce srpna do poloviny září. Chuť je u plodů, které nespadnou sami od sebe, velmi trpká, ale s každou další třešinkou si jazyk zvykne a pak chutnají skvěle. Stromy a keře dřínu jsou v ČR chráněnou dřevinou.
Příroda nám poskytuje vše co ke svému zdraví potřebujeme. Ve svém okolí, pokud tedy nežijeme v zemědělstvím “upravené” krajině, najdeme vše co potřebujeme. Pokud se takto chováme a víme co kde roste můžeme se stravovat podle rady: sezonálně, regionálně a bio. Plané rostliny v našem okolí dávají plody v určený čas a rostou tak říkajíc s námi po celý rok. Většina z nich zraje bez naší ochranné pomoci (nejsou stříkána a hnojena) a splňuje tedy kritérium pro bio potravinu.
Vysoký obsah vitamínu C dělá z dřínu superpotravinu. Zde jen několik jeho benefitů pro naše zdraví:
– důležitý antioxidant
– chrání naše cévy před arteriosklerózou
– zlepšuje absorbci vápníku a železa
– reguluje hormonální hladiny
– detoxikuje játra (např. formaldehyd)
Dřín pomáhá při potížích se žaludkem a střevních problémech doprovázených průjmy a záněty. Nálev z kůry pak působí proti průjmům.
Dále podporuje hojení poraněných sliznic, žil a cév. např při gastritidě (zánět žaludku) a křečových žilách. Dlouhodobě užíván (několik měsíců) pomáhá dřín při léčbě celiakie (nesnášenlivosti nebo alergii vůči lepku).
Odvar z kůry, dřeva a listů přidaný do lázně je účinnou technikou při dně (další mocnou bylinou při tomto onemocnění je bršlice – více zde)
Vyražte do svého okolí a prozkoumejte jej. Určitě najdete mnoho zajímavého. Pokud chcete vašemu zdraví prospět tak je Dřín obecný dobrá adresa!
Také jsme mu věnovali celou kapitolu v naší „Lesní kuchařce“ (objeví se v listopadu 2017)
Recepty na jeho konzervaci najdete již nyní na YouTube kanále Síly pro život.
S láskou Vaši
Štěpán a Melanie