Lidé dnes začínají se sběrem divokých bylin z mnoha důvodů. Jedni chtějí být opět štíhlejší, druzí zdravější a někomu divoké bylinky prostě jen chutnají.
Bylinky sbírají na lukách, v lesích a nebo je pěstují přímo na své vlastní zahradě a dokonce i na balkóně.
Díky různým vitálním látkám, chutím a ozdravným vlastnostem, obohacují divoké bylinky naše jídlo nejen jako koření, ale slouží také jako lék a nebo aromatická složka pokrmů.
Pokud neleží zrovna tlustá vrstva sněhu, můžeme je objevit na mnoha místech jak ve volné přírodě, tak i ve městech. Nyní na jaře je opravdu těžké je přehlédnout. Divoký česnek medvědí (hmmm! …), pampeliška, řeřicha, kopřivy, potočnice, sedmikrásky a mnoho dalších!
Zelené smoothie, divoký salát nebo pesto určitě všichni znáte, ale věděli byste, že se divoké bylinky dají také fermentovat?
Bylinky jsou samozřejmě skvělé například v divokém bylinném salátu. Ale co když jste jich natrhali příliš mnoho a nebo si chcete jejich jarní vitalitu uchovat na později? Například až do zimy?
Zde vám chceme dát pár tipů jak divoké bylinky fermentovat a spojit tak dvě superpotraviny v jeden harmonický celek.
Ale nejprve – co je to kvašení/fermentování a co jej dělá tak hodnotné?
Skrze kvašení mléčnými bakteriemi můžeme zeleninu konzervovat bez působení tepla. Tím zachováme všechny vitamíny, minerály a enzymy.
To není ale vše: mnoho z vitálních látek je po fermentaci tělem ještě lépe přijímáno a samotné mikroorganismy vzniklé při kvašení jsou velmi prospěšné pro dobré fungování našeho trávení. Můžeme si tak vyrobit svá vlastní domácí probiotika.
Několik benefitů fermentace
– zachovává vitamíny B a C a usnadňuje jejich vstřebávání.
-> Vitamíny skupiny B: patří mezi důležité regulátory metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.
-> Vitamín C: silný antioxidant a ochrana před volnými radikály. Udržuje náš cévní systém zdravý a také zdraví našich tkání. Má také pozitivní účinky na hojení ran a posílení obranyschopnosti těla
• usnadňuje vstřebávání některých živin (např. železo)
• podporuje trávení a má pozitivní vliv na střevní flóru
• nahrazuje chemické konzervační látky
• podporuje imunitní systém
… fermentování je opravdu velmi snadné, zábavné a zdravé!
Nyní, jak je tomu často, existují různé způsoby, jak si můžeme sami připravit aromatické fermentované byliny – představíme vám zde hned 3 způsoby!
Pokud váš zájem o divoké byliny roste, určitě také přemýšlíte o tom, jak si je připravit na zimu. Vedle pesta je kvašení nejlepší variantou. Je to způsob, jak už velmi hodnotnou potravinu ještě více obohatit. Princip známe všichni u kysaného zelí, kvasit se dá ale téměř všechno – i bršlice.
Bršlicové zelí
Suroviny
Postup
2. Pampeliškové kapary
Pokud máte rádi kapary, doporučujeme vyzkoušet následující recept. Na jaře, když všude kvetou pampelišky, si můžeme nasbírat jejich pupeny. Pomocí fermentace si vyrobíme výborný doplněk k různým pokrmům.
3. Divoký ocet
K přípravě potřebujete nepasterizovaný a co nejpřirozenější ocet.
Z bylinek, můžeme použít zrovna to, co nám bylinková zahrada, louka nebo sušené zásoby dají: rozmarýn, tymián, česnek medvědí, kopr, bazalka, máta, šalvěj, popenec, česnáček, potočnice a mnoho dalších.
Na jeden litr octa vezmeme asi 150 gramů čerstvých nebo 3 PL sušených bylin, dobře promícháme a umístíme na tmavé místo.
Nyní musí ocet stát nejméně po dobu 2 týdnů, poté jej slijeme. Alternativně můžeme odlít pouze část octa a lahev znovu doplnit novým octem – výhodné a pohodlné!
V závislosti na vaší chuti můžete také přidat pepř, feferonky a česnek. Půvab pro každý salát!
Jak vidíš, je kvašení velmi rozmanité a opravdu snadné! Až půjdeš příště na zahradu nebo do přírody koukni se pozorně co na zemi objevíš. Pokud zrovna nemáš chuť na zelené smoothie, tak použij bylinky na fermentaci.
Podrobný přehled o všem co souvisí s fermentací, jsme pro tebe připravili v našem fermentačním tréninku. Najdeš v něm nejen všechny potřebné informace o kvašení, ale i praktický workshop přímo z naší kuchyně.