2 divoké bylinky proti jarní únavě

Je až s podivem, že když se příroda probouzí a vše okolo začíná žít, míváme často pocity, které nás nutí znovu ulehnout do postele a nejlépe se vůbec nehýbat. Lidově se tomuto jevu říká “jarní únava”. Osobně si ale myslíme, že je to kontrolka těla, která ukazuje, že něco není v pořádku. Po dlouhé zimě jsou naše zásoby vitálních látek jednoduše na nule a naším úkolem je, co nejrychleji všechny doplnit. Můžeme sáhnout po vhodném doplňku stravy anebo po tom, co roste okolo nás.

Prvními bylinkami, které na jaře můžeme objevit, a které mají dostatek síly nás vytáhnout z jarní letargie, jsou: ptačinec žabinec a potočnice lékařská. Pojďme se na ně podívat trochu blíže.

Ptačinec žabinec

Ptačinec je bylinka, kterou mnoho zahrádkářů nemá rádo. Vytrvale obrůstá každý záhon a usazuje se všude tam, kde je půda odkryta a kde člověk není stále přítomen. Je to jedna z prvních bylinek, jež pokrývají půdu po rytí, až by se dalo říct, že se ji snaží chránit. Možná tomu tak je. Každopádně se na ptačinec nemusíme zlobit, neboť nám přináší mnoho pozitivního. Má jednu velikou výhodu a tou je, že dobře snáší chlad. Můžeme jej tedy najít i v pozdní zimě a samozřejmě na jaře. 

Jeho křehké výhonky dorůstají až do jednoho metru a chutnají po mladé kukuřici. Je to tedy ideální bylinka pro děti a hlavně pro začátečníky, kteří si ještě nezvykli na hořké chutě bylin.

Ptačinec obsahuje celou řadu vitálních látek, které nám pomohou znovu rozvířit naši ospalou energii. Najdeme v něm například:

aucubin – iridoid, který působí jako antibiotikum, železo, flavonoidy, draslík, vápník, hořčík, saponiny, vitaminy A, B a C, podle některých zdrojů také selen.

Bylinka pomáhá při nechutenství, astmatu, ekzémech, dně, lupence a při hojení ran.

V kombinaci se špenátem nebo salátem s ní můžeme připravit vynikající divoký salát nebo ji můžeme přidat do zeleného smoothie.

Potočnice lékařská

Nikoho asi nepřekvapí, že okolo vodních toků se teplota i v chladných dnech drží okolo nuly. Voda dokud nezmrzne přináší alespoň trochu tepla. Tato teplejší místa nabízejí mnoha bylinkám dobré přezimování. Jednou z nich je také potočnice.

Ještě předloni jsme vůbec nevěděli, že existuje něco tak lahodného a všechny smysly povzbuzujícího, jako právě potočnice.

Kde ji najdete?

Její jméno samo napovídá, že má ráda tekoucí vody a vlhké půdy. A i když je všude kolem hluboký zimní spánek, potočnice opravdu září svou zelenou křehkostí do daleka.

V přírodě můžeme najít dva druhy: potočnici lékařskou a potočnici hořkou. Obě jsou si velmi podobné a mají také podobné účinky. Nemusíte mít tedy strach, že se spletete. Navíc jejich chuť připomíná řeřichu, která vám možná klíčí na okně.

Potočnice nám dává křehké výhonky s listy, které nepotřebují zvláštní úpravu. Můžeme je jíst podobně jako ptačinec přímo na místě.

A jak nám potočnice pomůže proti jarní únavě?

Kromě éterických olejů obsahuje jód, vitaminy A, C a také velmi vzácný a v zimě dost často chybějící vitamin D.

Potočnice nám pomůže pročistit krev, působí antibakteriálně a proti nechutenství. Dále působí močopudně, rozpouští hlen a celkově stimuluje organismus.  

Pokud jste již trochu zvyklí na intenzivnější bylinné chutě, můžete potočnici přidávat do salátu a nebo ji na jemno nakrájet a posypat s ní chléb. Budete překvapeni.

Jak postupujeme na jaře?

Na jaře platí jedno pravidlo: s divokými bylinami začínejte pomalu! Dejte tělu šanci, aby si zvyklo na velký přísun vitálních látek a mohlo se přizpůsobit. Pokud začátek přeženete a dáte tělu opravdu mnoho vitálních látek najednou, může dojít k velké mobilizaci všech usazených jedů a mohou se projevit nepříjemné detoxikační příznaky.

Každopádně máme s bylinami velkou šanci přemoci jarní únavu a užít si první slunce v dobré náladě.

Připoj se k naší JARNÍ BYLINKOVÉ VÝZVĚ

ON-LINE A ZDARMA

>>> Přihlásit se můžeš zde <<<

Komentáře