Amalgám detox

Co je to amalgám? 

Amalgám je nejčastější zubní výplní. Amalgám (latinsky: amalgama) je sypká sloučenina sestávající z poloviny rtuti a z poloviny stříbra, cínu a mědi. Všechny složky jsou připisovány těžkým kovům. Amalgám je považován za nebezpečný, kvůli své nestabilitě auvolňování rtuti do organizmu, což může vést ke vzniku chronických chorob. Sanace amalgámových plomb a následná očista nebo detox organizmu od toxické rtuti je nejlepší prevencí a léčbou civilizačních nemocí.  

Amalgámové plomby jsou nestabilní

Amalgámové výplně mají tu vlastnost, že se pomalu rozpouštějí, takže po cca 10 letech je ve výplních pouze polovina rtuti původně přítomné.

To s sebou přináší dva rizikové faktory:

  1. Jednak jsou místa mezi zubem a plombou vděčně využívána jako semeniště bakterií všeho druhu.
  2. Na druhou stranu "rozpouštění plomb" ukazuje, že tělo amalgám nebo rtuť v sobě časem ukládá. 
Amalgám detox

Jak se toxiny z amalgámu dostávají do těla? 

Uvolňování rtuti z amalgámu může být vyvoláno mnoha různými faktory. Zde je malý výběr:

  • žvýkání a skřípání zubů
  • horká nebo kyselá jídla a nápoje (cola, limonáda, káva, ocet atd.)
  • cukr a sladké potraviny, které bakterie během 5 minut promění v kyselinu
  • zubní pasty obsahující fluor a abraziva
  • kouření

Proč je amalgám tak nebezpečný?

Toxicita rtuti závisí především na její tendenci vázat se na síru. Síra je součástí mnoha proteinů v těle, např. cystinu, cysteinu a methioninu. Bílkoviny jsou zase hlavními složkami enzymů, které řídí metabolismus, produkují energii a hormony a zbavují tělo odpadních látek.

Z amalgámu uvolněná rtuť se váže na sirné skupiny enzymů a tím je blokuje. Navíc tento těžký kov dokáže vytěsnit stopové prvky jako selen a zinek z jejich vazebných míst v enzymech, které pak ztrácejí svou funkci a vzniká tak nedostatek stopových prvků a minerálů. 

Navázáním se na proteiny buněčné membrány inhibuje rtuť – ale také hliník, olovo a kadmium – transport vápníku, draslíku a sodíku do buněk, což omezuje jejich funkci. Aby toho nebylo málo, tvoří se také více volných radikálů, které mohou poškodit všechny tkáně a orgány. Rtuť se podílí se na vzniku autoimunitních onemocnění, rakoviny, artrózy, kardiovaskulárních chorob, urychluje stárnutí atd.

Novým zjištěním je, že při přítomnosti amalgámu v ústní dutině se bakterie stávají vůči rtuti rezistentní a zároveň již nereagují na různá antibiotika.

Jak poznat otravu amalgámem?

Než se u lidí, kteří mají amalgám v ústech projeví první příznaky otravy, může to trvat 15 i více let. Vzhledem k tomu, že toxický účinek není dramatický nebo akutní, nejsou běžná onemocnění, jako je nachlazení nebo bolesti hlavy, spojována s amalgámem/rtutí. Odborníci se domnívají, že expozice rtuti je přinejmenším faktorem přispívajícím k většině nemocí.

Mohou ale projevit typické symptomy jako jsou:

  • bolest nebo křeče v čelisti
  • silná únava
  • bolest rukou a nohou
  • kovová chuť v ústech
  • třes rukou
  • snížená svalová síla
  • silný zrychlený tep po sebemenší námaze
  • nejasné závratě
  • přecitlivělost vůči kritice
  • náchylnost k infekcím

Které nemoci se mohou ve spojení s amalgámem projevit?

Podle Dr. Klinghardta je rtuť v mozku zodpovědná za neurologická onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, amyotrofická laterální skleróza, Parkinsonova choroba, poruchy paměti, závratě, deprese, záchvaty vzteku, plachost, koktání, poruchy učení, dyslexie, poruchy zraku a sluchu a tinitus. 

Nemoci orgánů: každý vyšetřovaný nádor jater, ledvin a kostní dřeně, ať už benigní nebo maligní, vykazoval vysoké hladiny rtuti. Imunitní deficit a současná rezistence na antibiotika mohou poukazovat na přítomnost rtuti.

Potíže s klouby, revma a fibromyalgie, ale také střevní potíže se zácpou, průjmy nebo plísně mohou být způsobeny otravou rtutí.

Jak správně postupovat v detoxikaci toxických kovů z amalgámu

Nejprve je nutné odstranit rtut z pojivové tkáně v až v následném kroku z buněk a nervů.

Všechny amalgámové výplně musí být nejprve profesionálně odstraněny z úst. Celý zákrok by měl být doprovázen vhodnými ochrannými opatřeními. V ČR máme vynikající zubní ordinaci, která pracuje podle amerického protokolu IAOMT pro bezpečné odbourání amalgámových výplní. 

Kontakt na stomatologickou kliniku Yurmax najdete zde >>>

S ohledem na eliminaci rtuti si pak můžete vybrat mezi různými naturopatickými formami terapie. 

Ale doporučují se i jiné formy eliminace, jako je biorezonance a detoxikace řasou chlorellou nebo zeolithem podle Dr. Dietrich Klinghardta. Důležitý je pouze doprovod zkušeného terapeuta.

Zbavit se amalgámu či těžkých kovů a zejména rtuti je zdlouhavá, ale z hlediska vašeho zdraví a z toho plynoucí chuti do života záslužná záležitost! 

Další příspěvky o amalgámu najdete na našem blogu.