Marie Donajová - Maruška Veg
Veganství v rodinném stravování

Video je spolu s ostatními v kongresovém balíčku zde >>>
Marie Donajová - Maruška Veg
Už několik let sdílím svůj život a recepty skrze sociální sítě jako MaruškaVeg 🙂
Jsem ráda, že se vracíte na můj blog a zkoušíte nové recepty. Napsala jsem dvě Kuchařky na celý rok, které jsou plné skvělých receptů. Vegansky se stravuji více než 6 let a ve tvorbě receptů, focení a vše kolem jsem se opravdu našla.
Už téměr čtyři roky jsem i máma a to je další nádherná role v mém životě.
Aktuálně žijeme v malém městě ve východních Čechách, kde jsme si začali pěstovat vlastní zeleninu.
Pokud se toho o nás chcete dozvědět více, můžete se kouknout na instagram nebo na nějaký z našich posledních vlogu.
Děkuji, že jste tu semnou a mám pro koho tvořit.
Maruška
Více o expertovi
Prostor pro diskuzi
Přidat komentář
Chceš mít možnost podívat se na příspěvek i později?
Zde máš možnost pořídit si kongresový balíček za zvýhodněnou cenu
Moc hezký rozhovor, Díky za sdílené informace. Jen mě napadlo: Jak se vegansky a RAW stravou mohou stravovat muži, kteří mají fyzicky náročnou práci ve 3 směnném nepřetržitém provozu, aby s nadváhou neztratili i fyzickou sílu? Panuje názor, že oni živočišné potraviny potřebují.
Děkuji za rady…
Gladiátoři byli jen na rostlinné stravě a síly měli víc než dost.
Děkuji Marii za rozhovor a inspiraci. Tu houpačku dobře znám, kdy se rozhodnu jíst výživněji a potom se to pomalinku vrací zpět. Většinou to nedávám, když se mění vnější podmínky k horšímu. Při pozorování jsem si dávno všimla, že je to propojené a když se dostanu uvnitř k něčemu, čeho se bojím, začnu to znovu zajídat. Ale už jsem objevila spoustu nových druhů muk, nahradila bílý cukr a zkouším spoustu nových hodnotných potravin. Přidala divoké byliny a začala si pěstovat to své. Jen to vnitřní rozhodnutí ještě není tak ukotvené i když vím, že to dává smysl a je to důležité. Je super, když děti to mají od chvíle, kdy přicházejí na tento svět.
Ďakujem za veľmi zaujímavý a inšpirujúci rozhovor. Nová výzva pre mňa. Idem sa ňou zaoberať, aby som to prijala najprv v hlave, ostané potom pôjde. U mňa nie je problém nejesť mäso, mlieko a mliečne výr. som tiež vysadila už dávno, ale vajíčka, tie si moje telo žiada často. Ešte raz ❤️🙏 ďakujem 😉
Opět díky za rozhovor 😊
Já bych k tomu ještě s dovolením dodala jeden aspekt: neděláme to jen kvůli sobě a že se cítíme lépe, ale také nepodporujeme stále přežívající systém, ve kterém ta zvířátka trpí. Kdo viděl nějaké video, v jakých podmínkách žijí, mi dá za pravdu. Samozřejmě, mohu jíst maso z ekofarmy, ale mě se už zajídá i toto. Také je známo, že vegetariáni a vegani míň zatěžují planetu. A jsem ráda, že se bourají mýty, že děti bez masa nepřežijí. Takže díky za šíření osvěty!
Moc děkuji za tento rozhovor. Já stále to mívám jako na té houpačce 🥺. Na jaře až se oteplí, chci dělat ajuvedskou očistu, zabavit se toxinů a pak nějak pokračovat co to půjde bez nich. Jen myslím si, každé tělo je jiné, někdo může veganskou stravu a dělá mu to dobře a někdo po roce ze zdravotních důvodů zjistí, že si to maso občas musí dát. Recepty od Marušky jsem si dala do počítače, vypadají dobře určitě něco brzy vyzkouším 👌😉😊.
Děkuji za rozhovor. Marušku sleduji a mám jí ráda. Je dobře, že ste zmínili, že ne vše veganské je také zdravé, protože nějak vnímám, že ač se veganství rozšiřuje, tak je to ne úplně tím správným směrem. Je tady spousta alternativ masa, párků a sýrů a když si přečtu složení, tak si říkám jak to někdo může jíst, žádné živiny a nic hodnotného.
Děkuji za inspirující rozhovor
Děkuji za rozhovor na který jsem se moc těšila,protože Marušku znám a sleduju už dlouho.Několik jejích receptů jsem zařadila do svého jídelníčku pravidelně,jsou to obměny klasických jídel,na které jsem byla zvyklá,ale už bych neměnila.Na př. už nedělám klasickou čočku,ale čočkový dhál.Její blogy jsou velice inspirativní i pro ty,kteří si nedovedou představit,že se v rodině můžeme sladit a jít stejnou cestou,když se pro to rozhodneme.A je to tak,dětem není třeba moc vysvětlovat,ale působit na ně svým příkladem,ony se rády přidají.Nelze někoho přesvědčovat,ale karnismus není dlouhodobě udržitelný,alespoň ne v tom rozsahu,jako je dnes.Kdyby se lidé inspirovali ve stravě našich předků,kteří měli maso jen 1 až 2 dny v týdnu,už to by hodně snížilo zátěž naší planety.Pokud se někdo rozhodne k radikální změně,tak sledování Maruskaveg je skvělým přínosem i v samotných začátcích.
Ještě jednou děkuji,mějte se krásně❤️☀️🍀
Byla jsem nedůsledný, nebo spíše „občasný“ vegetarián, podle životní situace. V posledních letech jsem nejedla moc zdravě, ale stala se mi zvláštní věc: Doslova ze dne na den mě tělo hodilo někam jinam: Vánoční ryba mi připadala odporná (ještěže jsem si udělala květák), stejně tak pečené bio kuře. Pečivo z pšenice jsem cítila jako hořké, stejně mléko a jogurt. Na vajíčka jsem ztratila chuť. Konečně jím spoustu zeleniny, vařím si a to mi moc chutná. Jen si dám kousek másla nebo čerstvého sýra k zelenině nebo na krajíček žitného kváskového chleba. takže takový skoro vegan. Je mi 70.
Krásný rozhovor, pomohl mi se ukotvit ve svém rozhodnutí opustit běžnou stravu a dal mi povědomí, co tedy jíst, aby to bylo zdravé a výživné 🙂 Hodně jsem v tom tápala. Děkuji a určitě navštívím i Maruščiny stránky a nadělím si kuchařku 🙂
POZOR!
Když se nejí žádné živočišné potraviny, je potřeba jíst KAŽDÝ DEN během jednoho jídla, např. oběda – KOMBINACE OBILOVINY + LUŠTĚNINY, aby se z ,,rostlinných složek“ vytvořila KOMPLETNÍ BÍLKOVINA. Viz knížka TČM od Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána – Radost ze zdravých dětí – preventivní a léčebná strava pro celou rodinu 3. vydání + DVD s recepty a info.
Pokud by lidé jedli např. jenom obiloviny, nebo jenom luštěniny v jednom jídle, mohli by si poškodit poškodit zdraví.
Dobře se mi tento rozhovor poslouchal – musela jsem dát za pravdu všemu, co bylo řečeno. Sama jsem to poznala na sobě, když jsem změnila stravu před 28 lety. Dovedlo mě k tomu onemocnění štítné žlázy. Po měsíci pití čerstvých šťáv jsem byla zdravá ! Samozřejmě bez !normální“ stravy, bez masa, mléčných potravin…Moc děkuji za rozhovor.
Reaguji na to, že když nemáte luštěninu, máte brzy hlad. To je proto, že máte (omlouvám se) špatně výživově poskládají jídelníček. (Viz e-mail výše nad tímto). V zimě je spousta zeleniny, ze které lze vařit, např.: cibule žlutá, červená, šalotka, česnek, červená řepa, celer, mrkev, petržel, pórek, kapusta, kadeřávek, černá ředkev, bílá ředkev, zázvor, kurkuma, batáty, (brambory podle TČM nejsou vhodné) + v řetězcích… ,,Kedlubny, ředkvičky, pak-choi, čínské zelí, špenát, římský salát, polníček, rukola, naťová cibulka (rajčata nejsou vhodná podle TČM)“.
Tyto druhy v uvozovkách jsou stejně jenom ze skleníku…, takže nemají žádnou výživovou hodnotu.
Dodatek k zelenině v zimě: všechny druhy dýní, včetně oblíbeného Hokaida.
RECEPT: PEČENÁ ZELENINA
např. cibule, česnek, mrkev, celer, červená řepa, Hokaido, batát, brambory ve slupce, možno i petržel, špalíček pórku, případně houby/žampiony, uzené tofu na kostičky, nebo uzený/marinovaný tempeh, oliv. olej, sůl a tymián/provensálské koření, upečené v troubě nebo v Remosce, tj. chuťovka!
Ještě je potřeba zmínit, že je lepší kupovat menší množství potravin, ale v co možná nejvyšší kvalitě, tedy BIO.
Pro inspiraci posílám pár kombinací, jak to dělají v různých zemích:
hrách + kroupy, fazole + kukuřici, čočku + rýži, cizrnu (např. pomazánku Humus a žitný kváskový chléb) atd.
Vždy kombinaci luštěniny + obiloviny pro vytvoření komplexní bílkoviny. Již naši předkové to intuitivně dělali a pokud měli maso, tak pouze 1x týdně ,,BIO“ z domácího chovu a v malém množství, a ne 3x denně, jako v současné době.
Mám dotaz. Kamarádky kamarádka měla dceru, které od narození vůbec nedávala cukr, a holčičce v pěti letech přišly na to, že má cukrovku prvního typu, a netvoří se jí žádný inzulin. Může to mít souvislost, nebo to byl jenom její sugestivní pocit, že to bylo z toho?Děkuji. A další dotaz. Někde jsem slyšela , že děti by měly jíst maso za každých okolností alespoň třikrát týdně, kvůli B vitaminům a tak, že to dětské tělíčko to zkrátka jinak neumí a potřebuje. Tak jak je to u vás? Děkuji.
Děkuji za zajímavý rozhovor.
Krásný rozhovor, děkuji za další inspiraci. Maso už ne, jen tvrdé sýry a vajíčka, zatím ano, ale pracujem na tom🌷
Můj manžel mě a děti opustil posledních 8 měsíců a odmítl se vrátit, protože ho držela žena, kterou právě potkal, a opustila mě a děti.
Až když jsem na internetu viděla tolik svědectví o Dr. Olovi Banjovi a měla odvahu ho kontaktovat a řídit se jeho pokyny ak mému velkému překvapení se můj manžel za týden vrátil.
Nevím, jaká je situace s vaší rodinou, prací nebo životem obecně, jsem si jist, že vám může brzy pomoci.
Kontaktujte ho ještě dnes na e-mailu: [email protected]
Whatsapp: +27 63 597 0874